Dyniowe potrawy, desery, konkursy, a nawet dyniowe tatuaże. Takich atrakcji nie mogło zabraknąć na IV już edycji ,,Święta Dyni w Starych Siołkowicach’’. Impreza odbyła się w niedzielę (30 października) o godz. 16:00 w Restauracji ,,Śtantin”.

Najważniejszy w trakcie trwania wydarzenia był konkurs kulinarny, który polegał na przygotowaniu różnych potraw z dyni. Chętni rywalizowali w pięciu konkursowych kategoriach: dynia na słodko, czyli ciasta torty i ciasteczka, dynia w słoiku – przetwory, dżemy, budynie i kompoty, dynia w nalewkach i napitkach alkoholowych, dynia wytrawnie – pasztety, zupy, makarony, frytki oraz dynia w dekoracjach.

Uczestnicy imprezy stali się tym samym jurorami, którzy degustowali dyniowe pyszności, a następnie głosowali na najsmaczniejsze dania. Na zwycięzców kulinarnego konkursu czekały upominki, nagrody i gratulacje.

Zwycięzcy w dyniowym konkursie kulinarnym:

Dyniowe dekoracje: Laura Weber i Michał Kupczyk

Dynia w słoiku: Hanna Konieczko

Dynia w nalewkach i napitkach alkoholowych: Georg Thoma

Dynia na słodko: Małgorzata Miś

Dynia wytrawnie:  Małgorzata Miś

– Chcieliśmy przywrócić smaki dyni do regionu naszej wioski. – mówiła Anna Nawrot, prezeska Stowarzyszenia Nasza Wieś Stare Siołkowice. – Dynia rosła w ogrodach naszych prababć i babć, dlatego warto kultywować tradycje związane z przygotowywaniem pysznych dań z tego warzywa. Jest mnóstwo sposobów i możliwości, by przyrządzić przeróżne potrawy z dyni. Cieszę się więc, że tak wiele osób wzięło udział w dyniowym konkursie kulinarnym.

Oprócz dyniowych pyszności, na uczestników imprezy czekały również inne atrakcje. Były warsztaty robienia dyni z balonów, malowanie twarzy, dyniowe tatuaże czy też dyniowa fotobudka.

– Spróbowałam wszystkich dań i każde było wyśmienite. Najbardziej jednak smakowały mi dyniowe babeczki. –przyznała Elżbieta, uczestniczka imprezy ze Starych Siołkowic. – Obejrzałam też dyniowe dekoracje i kosztowałam dyni w nalewkach. Bardzo dobrze się dzisiaj bawię, bo jest tutaj świetna atmosfera. 

,,Święto Dyni w Starych Siołkowicach” zorganizowało Stowarzyszenie Nasza Wieś Stare Siołkowice, Rada Sołecka w Starych Siołkowicach oraz Restauracja ,,Śtantin”.

fot. Milena Skóra

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Public Relations na Uniwersytecie Opolskim. Interesuje się muzyką, chętnie czyta książki rozwojowe. Wolny czas spędza również na macie, ćwicząc jogę.