W ukazującej się m.in. na terenie gminy Niemodlin "Nowej Gazecie" pani Alicja Kojat-Waranka zamieściła krytyczny artykuł na temat niemodlińskiego dworca PKS. Jej zdaniem przypomina on raczej kurnik niż dworzec. W dodatku tonie w błocie. Gdy się tam zjawiłem, by osobiście zapoznać się z tematem, to dworzec nie tonął w błocie (akurat dawno nie padało). Kurnika też mi nie przypominał. Z całą pewnością pani Alicja Kojat-Waranka ma jednak rację, że dworzec autobusowy wygląda jednak inaczej niż to, co jest w Niemodlinie.
Czytelnicy mogą zresztą sami ocenić. Na zdjęciu poniżej "dworzec autobusowy" w Niemodlinie:
Wysoka niebieskawa wieża nie należy oczywiście do dworca, choć ma na drzwiach napisane "Niemodlin PKS":
Jest to jednak rozdzielnia średniego napięcia, która swą nazwę "Niemodlin PKS" zawdzięcza sąsiadowaniu z dworcem. Dworzec to widoczna na zdjęciu budka koło krzaka i "pętla" wokół krzaka.
Aby nie było wątpliwości, że dla opolskiego PKS jest to dworzec autobusowy, zrobiłem zdjęcie budki pod takim kątem, by było widać stojący obok sklepu NETTO samochód. Zrobiłem też zdjęcie samego rozkładu jazdy przyklejonego w budce, by i na nim znalazł się wspomniany samochód:
Na rozkładzie jazdy zapisano: "Niemodlin,d.a,". Literki "d.a." oznaczają dworzec autobusowy.
Kolejne zdjęcie to wjazd na "pętlę" i wyjazd z "pętli":
Można sobie wyobrazić, jak ta pętla wygląda podczas deszczowej pogody. Budka "dworca" też zresztą nie doczekała się twardego podłoża:
Od pewnego czasu przygotowuję dla czytelników propozycje wycieczek z czeskiego miasteczka Zlaté Hory. Leży ono u stóp Biskupiej Kopy, około 2 km od polskiej granicy. Trasy, które proponuję, najpierw sam obchodzę. Z tego powodu ostatnio częściej bywam w Zlatych Horach.
Gmina Niemodlin ma ponad 13 tys. mieszkańców, z czego ponad 6 tys. w samym Niemodlinie. Obec Zlaté Hory (obec to czeska gmina) ma ok. 4,5 tys. mieszkańców, z czego ok. 4 tys. w samych Zlatych Horach. Miasto Zlaté Hory jest więc wyraźnie mniejsze od Niemodlina, a obec Zlaté Hory jest ponad trzy razy mniejszy od gminy Niemodlin. A jak wygląda dworzec autobusowy w Zlatych Horach?
Dworzec autobusowy w Zlatych Horach położony jest przy głównej ulicy. Od strony jezdni wygląda tak:
Ponieważ budynek dworca nie zmieścił mi się w kadrze, to na kolejnym zdjęciu brakująca jego część:
Pasażerowie mogą oczekiwać na autobus wewnątrz hali dworca, z której doskonale widać przez okna podjeżdżający autobus i nie ma się do niego daleko. Można też oczekiwać przed budynkiem dworca, pod daszkiem. Na kolejnym zdjęciu widzimy autobus, który właśnie podjechał:
Wydaje mi się. że stanowisko przed frontem dworca służy w zasadzie do wsiadania. Do wysiadania służą stanowiska z drugiej strony dworca, które widać na kolejnych zdjęciach:
W ścianie frontowej dworca znalazło się miejsce na bankomat, na tablice informujące o atrakcjach turystycznych Zlatych Hor i okolicy, na repertuar miejscowego kina, program pracy miejscowego muzeum etc.
Zieleń wokół dworca jest bardzo zadbana a asfalt i chodniki są równe. Przypuszczam, że na pięterku dworca są jakieś pomieszczenia socjalne dla kierowców, którzy mają przerwę. Dlaczego takiego dworca autobusowego nie może mieć dużo większy Niemodlin?
Transport, także pasażerski, to część gospodarki. Obowiązuje w niej rachunek ekonomiczny. Tak przynajmniej jest w Niemczech, Czechach i na Białorusi (sytuacji w pozostałych państwach, sąsiadujących z Polską, nie znam). W Polsce transport jest chyba poza jakimkolwiek rachunkiem ekonomicznym, ale o tym napiszę oddzielnie.