Po raz siódmy młodzi artyści z niepełnosprawnościami wystąpili na Festiwalu Artystycznym „Jesteśmy Tacy Sami”. Był to konkurs, którego uczestnicy połączyli siły ze swoimi pełnosprawnymi rówieśnikami. Odbył się 9 grudnia w Domu Kultury w Ozimku.

W konkursie wzięli udział: Sofija Kryvonos, Emilia Wiora i Tomasz Zmuda. Ich występy przeplatały dedykowane im wstawki z udziałem podopiecznych zespołu Akces z Ozimka. Dlatego na scenie pojawiły się również: Emilia Mamrot, Marlena Feliks, Anna Chmura, Lena Bryja, Lena Mannsfeld i cały zespół. Po koncertach publiczność obejrzała też występ magika-iluzjonisty.

@opowiecie.info Po raz siódmy młodzi artyści z niepełnosprawnościami wystąpili na Festiwalu Artystycznym „Jesteśmy Tacy Sami”. Był to konkurs, którego uczestnicy połączyli siły ze swoimi pełnosprawnymi rówieśnikami. Odbył się 9 grudnia w Domu Kultury w Ozimku. #JesteśmyTacySami #WeAreAllEqual #ZespółAkces #Ozimek #GminaOzimek #DomKulturywOzimku ♬ FEEL THE GROOVE – Queens Road, Fabian Graetz

Występy oceniali Adrian Białek i Damian Szymański. Pierwszy z nich to specjalista od sztuki i pedagogiki artystycznej, biegły sądowy w dziedzinie sztuk muzycznych i nauk społecznych, wykładowca akademicki i dyplomowany muzykoterapeuta. Drugi to z kolei absolwent wokalistyki jazzowej oraz wokalista i nauczyciel śpiewu, który szczególną uwagę poświęca emisji głosu. Jurorzy przyznali 1. miejsca wszystkim trzem uczestnikom konkursu.

– Artyści, którzy tutaj wystąpili, mieli obycie, którego brakuje często wielu profesjonalistom. Bardzo pozytywnie mnie to zaskoczyło. Urzekły mnie ich odwaga i autentyczność, widać było, że te osoby robią to wszystko, bo naprawdę kochają muzykę – ocenił Damian Szymański. – Pomysł jest świetny i uważam, że takich przedsięwzięć wciąż brakuje. Zaangażowali się dziś i pełnosprawni i osoby z niepełnosprawnościami, w końcu wszyscy jesteśmy tacy sami. Mam nadzieję, że idea ta będzie kontynuowana, a festiwal będzie się rozwijał.

Wydarzenie zorganizowało Stowarzyszenie Na Rzecz Promocji Talentów Akces w Ozimku. Impreza odbyła się pod patronatem marszałka województwa opolskiego Andrzeja Buły, starosty powiatu opolskiego Henryka Lakwy i burmistrza Ozimka Mirosława Wieszołka. Patronat medialny nad festiwalem sprawował natomiast portal internetowy i miesięcznik Opowiecie.info.

– To wyjątkowy konkurs wokalny integrujący środowiska wokalistów pełnosprawnych i tych z niepełnosprawnościami. Chcemy stworzyć bezpieczną i przyjazną przestrzeń dla dzieci do wspólnego muzycznego spotkania bez barier – podkreślał Marek Korniak, wiceprezes stowarzyszenia Akces. – Inicjatywa, poza edukacją i muzyką, to nauka tolerancji i zrozumienia dla innego człowieka. To wielka lekcja, którą staraliśmy się dziś odrobić najlepiej, jak potrafimy. Przy dużym aplauzie zgromadziliśmy tu sporo osób i myślę, że za rok będzie to pełna sala.

fot. Tomasz Chabior

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

W dziennikarstwie od 9 lat, w fotografii o rok krócej. Miłośnik narciarstwa, karate i siatkówki, spośród których nie uprawia tylko trzeciej z dyscyplin. Przez całe życie poświęca się sportowi, choć w Opowiecie.info zajmuje się też innymi tematami. W wolnym czasie fotografuje krajobrazy, szczególnie podczas podróży, które tak bardzo kocha.