Obydwie Panie reprezentują opolski Uniwersytecki Szpital Kliniczny. Joanna Kowalska jest kierowniczką Zakładu Mikrobiologii, Renata Mond-Paszek, zastępcą kierownika Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej.
Podczas odbywającego się właśnie zjazdu Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych, ponad 200 uczestniczących w nim osób zdecydowało, żeby powierzyć Renacie-Mond-Paszek funkcję rzecznika praw diagnosty. Pełni ją już drugą kadencję, społecznie. Po raz pierwszy została wybrana przez Krajową Radę DL, a obecnie już przez cały zjazd, co nie bez znaczenia, z aplauzem.
– Moim zadaniem jest udzielanie wszelkiej pomocy diagnostom. Najczęściej są to sprawy sporne na linii pracodawca – pracownik, dotyczące prawa pracy. Ale zdarzają się też sytuacje losowe, np. gdy umiera ktoś spośród nas i zostawia rodzinę, małe dzieci, wymagającą wsparcia w trudnym dla nich czasie – opowiada Renata Mond-Paszek, do której rocznie trafia kilkadziesiąt próśb o różnego rodzaju wsparcie.
Jak dowiadujemy się z regulaminu działania Rzecznika Praw Diagnosty do jego zadań należą: obrona godności i dobrego imienia diagnostów laboratoryjnych; organizowanie pomocy dla diagnostów laboratoryjnych, których prawa zostały naruszone lub są zagrożone; wspieranie diagnostów w kontaktach z organami władzy i administracji publicznej, pracodawcami, pacjentami i reprezentującymi pacjentów organizacjami oraz monitorowanie i analizowanie zagrożeń dla godności zawodu diagnosty laboratoryjnego.
– Najczęściej kontakt odbywa się e-mailowo, ale wielu kolegów i koleżanek zna też mój telefon i wie, że jeśli jest taka potrzeba, to może porozmawiać. W przygotowywaniu opinii prawnych do przedstawienia pracodawcy czy sądowi współpracuję z radcą prawnym – opisuje ogólnopolska rzeczniczka praw diagnostów laboratoryjnych.
Joanna Kowalska, członek Rady KIDL, wyjaśnia, że rolą izby jako samorządu zawodowego jest dbanie o przestrzeganie praw i obowiązków diagnostów laboratoryjnych, promowanie tego zawodu, jak dotychczas najmniej licznego i najmłodszego wśród – medycznych (KIDL działa od 20 lat).
– Izba reprezentuje nas wobec władz, dba o doskonalenie zawodowe i zapewnia ochronę socjalną zrzeszonym – dodaje Joanna Kowalska i wyjaśnia, że diagności mają obowiązek zrzeszania się w izbie, która wydaje im prawo wykonywania zawodu, muszą też – jak przedstawiciele innych zawodów medycznych – regularnie się szkolić i aktualizować wiedzę.
W Polsce jest ok. 18 tys. diagnostów laboratoryjnych, w województwie opolskim – kilkuset. Pracują w publicznych i prywatnych laboratoriach, m.in. w szpitalach, przychodniach.
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu badania laboratoryjne wykonywane są w: Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej (analityczne, pod kątem oceny stanu zdrowia pacjenta i diagnostyki różnego rodzaju chorób), Zakładzie Mikrobiologii (materiałów biologicznych, niezbędne do wdrożenia prawidłowego leczenia w przypadku infekcji bakteryjnych, wirusowych, grzybiczych i pasożytniczych), Zakładzie Patomorfologii (- badania patomorfologiczne na potrzeby oddziałów i poradni), Pracowni Immunologii Transfuzjologicznej i Banku Krwi (z zakresu immunologii transfuzjologicznej oraz zaopatrywania bloku operacyjnego i oddziałów w krew i jej składniki).