„Przeszłość zachowana w pamięci staje się częścią teraźniejszości” – myśl polskiego filozofa Tadeusza Kotarbińskiego przyświeca zbliżającym się obchodom 65-lecia dobrzeńskiego Liceum. Z wielkim zaangażowaniem w trwające od września przygotowania włączyli się uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół.

A co już za nami?

Odbyło się kilka spotkań z absolwentami. W murach naszej szkoły gościli Hubert Wojtasek, Grażyna Misiorowska i Maciej Ornat.

Prof. dr hab. Hubert Wojtasek ukończył liceum w 1982 r., a obecnie jest pracownikiem naukowym Zakładu Chemii Organicznej i Biochemii na Uniwersytecie Opolskim. Podczas spotkania podzielił się z uczniami wiedzą na temat chemicznego porozumiewania się organizmów.

Kolejna absolwentka, która odwiedziła naszą szkołę, to aktorka Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu, związana także z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Grażyna Misiorowska. Artystka opowiedziała młodzieży o swoim dochodzeniu do aktorstwa, o rolach, które zagrała i tych, które obecnie przygotowuje.

Maciej Ornat, student VI roku Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, laureat stypendium Ministra Zdrowia, zdobywca Diamentowego Grantu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, opowiedział swoim młodszym kolegom i koleżankom o tym, jak wyglądają badania naukowe w dziedzinie medycyny. W kronice biblioteki napisał: „To tutaj narodziła się moja pasja do medycyny i chęć zostania lekarzem”.

Spotkania z absolwentami udowodniły po raz kolejny, że dobrzeńskie Liceum zapisuje się w historii Gminy jako placówka dająca możliwość odkrywania własnych pasji i zainteresowań. To szkoła, w której uczniowie mogą zdobywać rzetelne wykształcenie w oparciu o nowoczesną ofertę edukacyjną.

Przeprowadzono również wywiady z absolwentami: panią Elżbietą Sawicką-Imielską oraz panem Janem Neubergiem.

Pani Sawicka-Imielska przystępowała do egzaminu maturalnego w 1973 roku. W rozmowie podkreślała utrzymujący się do dziś wysoki poziom nauczania w liceum oraz dyscyplinę, którą bezwzględnie każdy uczeń musiał przestrzegać, a także ogrom pracy ówczesnych nauczycieli, w tym dyrektora Romana Peera.

Dr Jan Neuberg, były pracownik naukowy Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Opolskiego, z sentymentem wspomniał o zespole rockowym „Pigmeje”, którego popularność przerosła wówczas wszelkie oczekiwania, gdyż w 1968 roku zespół zdobył I miejsce na Przeglądzie Amatorskich Zespołów Artystycznych w Gdyni w kategorii zespołów bigbitowych. Pan Neuberg zwrócił także uwagę na wyjątkową atmosferę szkoły i integrację klas.

Ponadto przygotowano wystawę zdjęć ukazujących elementy życia kulturalnego szkoły na przestrzeni lat. Z pomocą absolwentów, obecnych uczniów i nauczycieli zdobyto fotografie grupowe niektórych roczników. W szkole podczas przerw śródlekcyjnych można było wysłuchać 65 największych muzycznych przebojów w języku angielskim i niemieckim z ostatnich 65 lat. Wzorem ubiegłego roku walczono o kolejny Koszykarski Rekord Polski w rzutach do kosza z półdystansu. Wśród 65 śmiałków rzucających do kosza najskuteczniejszym okazał się Jakub Grzegorek z klasy IIa liceum.

Do Księgi Jubileuszowej z 2005 roku powstał przygotowany przez nauczycieli Zespołu Szkół suplement z historią szkoły i spisem absolwentów z ostatnich 15 lat.

Trwa rywalizacja sportowa skierowana do wszystkich zainteresowanych aktywnością pod hasłem „65 dni rywalizacji na 65-lecie”, do której każdy może jeszcze dołączyć.

W bibliotece szkolnej odbywa się głosowanie na listę 65. najpopularniejszych książek minionego 65-lecia.
Jubileusz 65-lecia to wydarzenie podkreślające wysiłki wielu pokoleń uczniów, pedagogów i rodziców. Cały szereg przedsięwzięć już za nami, a niektóre – w trakcie przygotowań (w tym piknik absolwenta).

Przypominamy zainteresowanym, iż 23 czerwca 2018 r. odbędzie się w Kościele św. Rocha uroczysta msza święta w intencji wszystkich absolwentów, uczniów, byłych i obecnych pracowników szkoły. Po mszy serdecznie zapraszamy na uroczystą akademię, zwiedzanie szkoły, a następnie na piknik absolwenta. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej szkoły oraz Facebooka, gdzie można na bieżąco obserwować wydarzenia związane z Jubileuszem.

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie