Aktywizacja lokalnej społeczności, prace na rzecz wsi, kreatywność mieszkańców i zaangażowanie. Takie, jak i inne kryteria ocenia jury konkursu „Piękna wieś Opolska 2023 – siła w ludziach”, w którym bierze udział sołectwo Dobrzeń Wielki. W czwartek (13 lipca) komisja konkursowa odwiedziła sześć najpiękniejszych miejsc Dobrzenia Wielkiego. 

22 sołectwa uczestniczące w konkursie oceniane są w dwóch osobnych kategoriach: „Najpiękniejsza wieś – Debiut” oraz „Najlepszy projekt”. Każda z tych kategorii posiada inne kryteria oceny. W pierwszej z nich, w której stratuje Dobrzeń Wielki, jury bierze pod uwagę m.in.: różnorodność i kreatywność podejmowanych działań przez mieszkańców na rzecz rozwoju wsi, współdziałanie mieszkańców i ich stopień zaangażowania w sprawach rozwoju sołectwa i jego estetyki, wpływ działań na rozwój społeczności lokalnej i poprawę jakości życia mieszkańców wsi, umiejętności pozyskiwane na rozwój miejscowości, budowanie marki sołectwa oraz sposób jego zaprezentowania podczas wizyty członków komisji konkursowej.

– Cieszymy się, że Dobrzeń Wielki bierze udział w konkursie na najpiękniejszą wieś, startujemy w nim po raz pierwszy w kategorii „Najpiękniejsza wieś – Debiut” – mówił Dariusz Lukas, sołtys Dobrzenia Wielkiego. – Komisji chcemy pokazać sześć miejsc w naszej miejscowości, które uważamy za najbardziej wartościowe. Przy każdym z nich będziemy się zatrzymywać, by przekazać jury najciekawsze informacje o ich historii i tradycji. Najważniejsze w tym konkursie nie jest jednak samo piękno miejsc, tylko zaangażowanie ludzi i jedność mieszkańców.

Czas przeznaczony na pokazanie jury wybranych miejsc Dobrzenia Wielkiego wynosił równe dwie godziny. Tak więc, o godz. 9:00 komisja konkursowa zebrała się na placu przy jednostce OSP Dobrzeń Wielki. Była to pierwsza stacja pokazowa. Następnie odwiedzono: Odrę Ślum – miejsce integracji i rekreacji, klub piłkarski TOR Dobrzeń Wielki, Kościół Św. Rocha w Dobrzeniu Wielkim, Zespół Szkół w Dobrzeniu Wielki, w tym Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich oraz Kąpielisko i teren rekreacyjny „Balaton”, gdzie odbyło się zakończenie wizytacji.

Na kąpielisku „Balaton” przygotowano prezentację multimedialną podsumowującą najważniejsze wydarzenia, jakie corocznie odbywają się w Dobrzeniu Wielkim i stały się już lokalnymi tradycyjnymi imprezami, np. Bieg „od jeziora do jeziora” czy Zlot Oldtimerów, który zrzesza wszystkich fanów motoryzacji. Ponadto czekał poczęstunek przyrządzony przez Pracownię Smaków. Komisja konkursowa została pożegnana podziękowaniami oraz pieśniami ludowymi zaśpiewanymi przez członkinie KGW „Dobrzenianki”.

Rozstrzygnięcie konkursu  „Piękna wieś Opolska 2023 – siła w ludziach” odbędzie się 3 września podczas dożynek wojewódzkich w Polskiej Nowej Wsi.

Konkurs pod patronatem Marszałka Województwa Opolskiego.

fot. Milena Skóra

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Public Relations na Uniwersytecie Opolskim. Interesuje się muzyką, chętnie czyta książki rozwojowe. Wolny czas spędza również na macie, ćwicząc jogę.