Sceneria, jako żywo, przypomina wybrzeże Bałtyku. Za chwilę plażowiczom strudzonym dźwiganiem parawanów, leżaków i dmuchanego sprzętu pływającego powinna ukazać się błękitna, pomarszczona białymi grzywami fal tafla wody. Morze kiedyś pewnie tu było… 

„Promocja turystyki województwa opolskiego”. Projekt finansowany ze środków samorządu województwa opolskiego, realizowany jest przez Stowarzyszenie „Tak dla Samorządności”.

To już ostatni pagórek przed plażą…

Tymczasem znajdujemy się setki kilometrów od morza – w samym środku Opolszczyzny w sercu Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Około 20 km od Opola w okolicach Dąbrówki Łubniańskiej,  jakieś czterdzieści minut jazdy samochodem.

Ale są to najprawdziwsze w świecie wydmy, które natura uformowała  14000 lat temu, zaraz  po ustąpieniu lodowca. Intensywny wiatr porywał piaszczysty materiał polodowcowy i osadzał go na wszystkich możliwych  przeszkodach – wzniesieniach i kamieniach.

W Stobrawskim Parku Krajobrazowym znaleźć można blisko 100 pól wydmowych. Największe w  Dąbrówce Łubiańskiej, Zagwiździu i Brynicy, a także w okolicach Karłowic, Ładzy czy Popielowa.  Szlakiem wydm, można przejść piechotą (długi spacer) lub przejechać rowerem.

To typowe wydmy śródlądowe, nieruchome, porośnięte przez roślinność.  Są zróżnicowane morfologicznie.  Mają łagodne zbocze zwrócone w kierunku wiatru oraz strome w przeciwnym kierunku. Stwarzają unikatowe siedliska roślin i zwierząt.

Ich szczyty są pozbawione gleby i wody, za to mają dużo światła, dlatego rosną tu światłolubne sosny, zaś u ich podnóża zbiera się woda i tam rośnie roślinność wilgociolubna, np. torfowiska czy bory bagienne, z rzadkimi gatunkami, jak borówka bagienna, żurawina błotna, bagno zwyczajne czy ciekawostka – owadożerna rosiczka.

 

Kiedyś z rosiczki robiono  nalewkę używaną w stanach gorączkowych oraz przy dolegliwościach kobiecych. Stosowano także na ból zęba a suszone kwiaty suszonych kwiatów używano jako zamiennik tytoniu. Ale uwaga:
od 1946 roku rosiczka jest w Polsce pod ścisłą ochroną.

Wydmy bez roślinności zwykle są efektem działalności człowieka, który chciał pozyskiwać piasek. W takich miejscach zobaczysz otwarte połacie piachu i poczujesz się jak na małej pustyni albo nad Bałtykiem. Tak właśnie jest na najwyższej wydmie w Stobrawskim Parku Krajobrazowym, w Kosowcach, w okolicy Dąbrówki Łubniańskiej.

Najpiękniejsza wydma, sięgająca 30 metrów wysokości znajduje się w Kosowcu na terenie piaskowni Jełowa. Dziś już piasku się tu nie wydobywa. Trafić jest  dość trudno, nie ma bowiem żadnych tablic informacyjnych.

Najlepsza droga prowadzi z Jełowej, przy trasie Opole-Kluczbork, do Dąbrówki Łubniańskiej. Przed przejazdem kolej0wym należy skręcić ostro w prawo, natomiast po dojechaniu do zabudowań skręcić należy w lewo.  A tam już trzeba się zdać trochę na instynkt, albo po prostu pobłądzić w bujnym pięknym lesie.  Ja zostawiam samochód przed wjazdem do lasu, ale przy samej wydmie jest leśny parking. Prowadzi do niego bardzo przyzwoita droga szutrowa – jeśli nie lało. Polecam – szczególnie z dziećmi.

Latem warto pamiętać o butelce z wodą, a zimą o termosie z gorąca kawą lub herbatą.

Fot. melonik

 

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.