Na obszarze istniejącego kiedyś powiatu niemodlińskiego (Kreis Falkenberg) ukazywał się w latach przedwojennych książkowy kalendarz powiatu (Heimatkalender des Kreises Falkenberg). Takie kalendarze ukazywały się w wielu powiatach. Cieszyły się one dużą popularnością. Zajmowały się historią i współczesnością swego powiatu. Po wojnie kontynuatorem tej tradycji był "Kalendarz Opolski", który jednak nie był powiatowy, ale wojewódzki.

Nie wiem jak długo ukazywał się "Heimatkalender des Kreises Falkenberg". Niemal na pewno pierwsze jego wydanie ukazało się na 1926 rok. Ostatnie, o którym wiem, było na 1942 rok i potem kalendarz chyba już się nie ukazywał.

Lewa strona ilustracji powyżej, to strona tytułowa kalendarza na 1930 rok. Mamy tam informację, że jest to 5. rocznik (5. Jahrgang). Łatwo zatem policzyć, że pierwszy rocznik musiał być na 1926 rok. Prawa strona ilustracji to okładka z wydania na 1942 rok. Ponieważ nie da się znaleźć późniejszego wydania, więc należałoby przyjąć, że to było ostatnie.

Dziś nie ma już powiatu niemodlińskiego, ale do jego tradycji w jakimś stopniu nawiązuje stowarzyszenie o nazwie Partnerstwo Borów Niemodlińskich. Obejmuje ono wszystkie pięć gmin w lewobrzeżnej części powiatu opolskiego (Dąbrowa, Komprachcice, Prószków, Tułowice i Niemodlin) oraz gminę Biała z powiatu prudnickiego, gminę Łambinowice z powiatu nyskiego i gminę Strzeleczki z powiatu krapkowickiego. Zainteresowani Partnerstwem Borów Niemodlińskich znajdą szerszą informację o nim na jego stronach internetowych:
https://boryniemodlinskie.pl/121/strona-glowna.html
https://www.facebook.com/partnerstwo.borowniemodlinskich/?fref=ts#

Jedną z inicjatyw Partnerstwa Borów Niemodlińskich jest wznowienie wydawania regionalnego kalendarza. Pierwsze wydanie "Kalendarza Regionalnego Borów Niemodlińskich" ukazało się na 2016 rok, w 90-lecie od pierwszego wydania "Heimatkalender des Kreises Falkenberg".

Pisałem już o tym wcześniej. Zainteresowani znajdą ten tekst pod adresem:
https://www.grupalokalna.pl/beczka/historia-i-wspolczesnosc-osmiu-gmin-polaczonych-borami

Wznowienie kalendarza, to doskonały pomysł. Takie kalendarze pozwalają lepiej poznać swe rodzinne strony i zostawić wiedzę o nich potomnym. Po latach nawet zwykłe reklamy stają się cennym źródłem wiedzy:

Z zamieszczonych wyżej reklam dowiadujemy się np., że w 1933 roku obok domu handlowego braci Schmidt w Łambinowicach była stacja paliw Shell (Tankstelle Shell) a restaurację na stacji kolejowej w Szydłowie prowadził Paul Seemann, który wcześniej był książęcym szefem kuchni.

Dowiadujemy się też, że restaurację na dworcu w Tułowicach prowadził Oskar Menzel a w Skarbiszowie Georg Siekiera. Sklep z artykułami kolonialnymi, alkoholowymi i tytoniowymi, prowadzony przez M. & E. Otrembów pod firmą Reinhold Otremba, był najstarszym takim sklepem w Tułowicach, a malowanie na porcelanie (tabliczki nagrobne, zastawa stołowa, serwisy kawowe, naczynia dla hoteli i inne) polecał w Tułowicach F. Joseph Schneider.

W przypadku F. J. Schneidera możemy jeszcze dziś zauważyć na cmentarzach malowane przez niego tabliczki. Trafiłem na taką np. na cmentarzu w Goszczowicach:

W przypadku tej ostatniej fotografii ciekawe byłoby odnalezienie dziś choć jednej z nich. Skoro w 1941 roku chodziły do przedszkola, to mogły być mniej więcej z 1936-1937 roku. Dziś powinny więc mieć 79-80 lat.

Partnerstwo Borów Niemodlińskich pracuje już na kalendarzem na 2017 rok. Autorami tekstów do niego mogą być także osoby mieszkające poza obszarem, który obejmuje Partnerstwo. O zasadach współpracy z kalendarzem zainteresowani dowiedzą się ze strony internetowej Partnerstwa:
https://boryniemodlinskie.pl/579/522/zglos-swoj-tekst.html

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Autorzy, którzy chcą, aby ich artykuły, napisane na łamach "Grupy Lokalnej Balaton" w latach 2013-2016, widniały na portalu informacyjnym Opowiecie.info proszeni są o przesłanie tytułu artykułu oraz zawartych w nim zdjęć na adres: news@opowiecie.info