Kameleony jemeńskie i lamparcie to wyjątkowi mieszkańcy zoo w Opolu. Niedawno ich grono znacznie się powiększyło o 20 młodych, które obecnie spędzają czas w specjalnym boksie polując na muchy. Jakie kameleony mają zwyczaje i dlaczego mówi się o nich, że są zmienne? Sprawdźcie!

Dwa kameleony jemeńskie (barwa zielona) zostały kupione w ubiegłym roku od czeskich hodowców.

– W przypadku tego gatunku wymagana jest rejestracja, nie można ich kupować byle gdzie. Mówi o tym konwencja waszyngtońska. Należy mieć specjalne zezwolenie na handel i przewożenie tych zwierząt – informuje Piotr Domaszewski, asystent dydatktyczny i hodowlany z opolskiego zoo.

Kameleony w opolskim zoo. Te piękne gady każdym okiem patrzą w inną stronę! [WIDEO, ZDJĘCIA]

Te sympatyczne i fascynujące gady nie są gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Istnieje ok. 200 opisanych gatunków kameleonów.

– Wśród nich są te maciupeńkie, pigmejskie, które mają 3 cm i takie, które dorastają do ok. 65 cm. Nasz jemeński jest tym drugim przykładem – wskazuje pan Piotr.

Mamy około 200 gatunków kameleonów

Opolski ogród utrzymuje te kameleony w celach dydaktycznych by na ich przykładzie się nauczyć, jak hodować inne gatunki tych zwierząt.

Pracownicy zoo podkreślają, że bardzo zależy im na rozmnożeniu gatunku kameleonów lamparcich, które również mają w hodowli.

Kameleony w opolskim zoo. Te piękne gady każdym okiem patrzą w inną stronę! [WIDEO, ZDJĘCIA]

– Kameleony strzelają długim językiem, który na końcu ma lepką powierzchnię by łapać nim muchy. W tej chwili młode przebywają w boksie wypełnionym muchami i mają dosłownie Amerykę, ponieważ ciągle mogą polować – śmieje się Piotr Domaszewski.

Zmieniać się jak kameleon. O co chodzi z ubarwieniem?

Dlaczego tak zachwycamy się tym niepozornym gadem? Jak podkreślają hodowcy, kameleony mają niemal wszystkie kolory świata, które się zmieniają.

– Nasz kameleon lamparci ma specjalne nanokryształki w skórze połączone z warstwą lipidową, które może przemieszczać. Ich przemieszczanie powoduje inne odbijanie światła – tłumaczy.

– Gdy przeniesiemy go do słonecznego miejsca, to on będzie inaczej odbijał światło. Jego ubarwienie jest często oznaką jego nastroju. Inaczej jest wybarwiony w okresie godowym, a inaczej kiedy chce się ukryć lub gdy chce walczyć z innym samcem.

Ciekawostką jest też fakt, jak te gady patrzą. Jego oczy obracają się w różnych kierunkach.

Kameleony w opolskim zoo. Te piękne gady każdym okiem patrzą w inną stronę! [WIDEO, ZDJĘCIA]

– Kameleon w specyficzny sposób potrafi odbierać obraz z różnych miejsc, każdym okiem patrzy w inne miejsce, a jego mózg potrafi te obrazy wykorzystać – opowiada pan Piotr.

Dodajmy, że młode kameleony, które umieszczono w boksie nie wrócą już do rodziców, ponieważ ci w ogóle nie opiekują się swoim potomstwem.

Samica kameleona może złożyć nawet 85 jaj!

– W naturze zwykle wylęga się wiele kameleonów, od 25 do nawet 80. Samica składa bardzo dużo jaj, które wyglądają jak groch. Te jaja inkubują się od pół roku do ośmiu miesięcy. To zależy od warunków. Gdy maluszki się wyklują przenosimy je pod szczegółową opiekę. Początkowo żywią się specjalną karmą, po tygodniu już są w stanie zapolować na muchu

– Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie te kameleony dożywają wieku dorosłego. Zdarza się, że 2 do 3 osiągną ten wiek i przedłużą gatunek dając szansę na jego przetrwanie. Utrzymujemy tak wiele gatunków aby przetrwała ich pula genowa. Chcemy zachować bioróżnorodność, uczmy się też hodowoli takich gatunków jaszczurek, które są bardzo rzadkie i cenne dla przyrody – podsumowuje.

Dobrą informacją jest fakt, że jedna samica kameleona jemeńskiego, mama 20 młodych, wkrótce znów złoży jaja. Tym samym opolska rodzina kameleonów znów się powiększy.

Fot. Anna Konopka

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.