17 listopada obchodzimy m.in. Międzynarodowy Dzień Studenta. W tym dniu w szczególności promuje się wielokulturowość i jedność studentów z całego świata.

Międzynarodowy Dzień Studenta obchodzony jest w blisko siedemdziesięciu krajach na świecie. Święto to zostało ustanowione w 1941 roku przez International Students’ Council w Londynie, na pamiątkę wydarzenia, które miało miejsce trzy lata wcześniej – 1939 roku. Wtedy to właśnie studenci Wydziału Medycyny Uniwersytetu Karola wyszli na ulice, aby uczcić święto państwowe w Czechosłowacji. Podczas demonstracji został postrzelony jeden z żaków – Jan Opletal, który zmarł dwa tygodnie później.

Procesja pogrzebowa Opletala przemieniła się w antynazistowską demonstrację. Do obozów koncentracyjnych zesłano ponad 1200 studentów, a 17 listopada zabito 9 studentów i profesorów bez procesu sądowego. Obecnie jednak dzień ten służy przede wszystkim popularyzowaniu światowej działalności studenckiej.

Wszystkim studentom życzymy motywacji do nauki, wytrwałości i wielu sukcesów!

 

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Public Relations na Uniwersytecie Opolskim. Interesuje się muzyką, chętnie czyta książki rozwojowe. Wolny czas spędza również na macie, ćwicząc jogę.