24 grudnia, oprócz Wigilii Bożego Narodzenia, obchodzimy także Dzień Raju. Według wierzeń, tego dnia mają dziać się cuda, bo cały wszechświat raduje się z narodzin Chrystusa.

Dawniej panowało przeświadczenie, że w lasach, pomimo zimy, rozwijają się kwiaty, a zwierzęta wybudzają się z snu zimowego i składają pokłony Dzieciątku Jezus. Ponadto w gospodarstwach, zwierzęta zaproszono do domów. Wierzono, że w ten wyjątkowy wigilijny wieczór, potrafią one przemawiać ludzkim głosem. Gdy wybijała północ, bydło klękało przy swym żłobie i oddawało pokłony.

Dzień Raju kojarzony jest również z biblijną Ewą, matką ludzi. Według opisu biblijnego to właśnie Ewa, skuszona przez szatana, namówiła swego męża Adama, do spróbowania zakazanego owocu. W ten sposób sprowadzili śmierć na Ziemię i skazali się na wygnanie z raju -Edenu.

Kraina, w której mieszkali Ewa i Adam, ma być miejscem wiecznej szczęśliwości dla wszystkich ludzi, żyjących zgodnie z nauczaniem Kościoła. Dzień Raju przypomina chrześcijanom, do czego powinni dążyć w sferze duchowej.

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Public Relations na Uniwersytecie Opolskim. Interesuje się muzyką, chętnie czyta książki rozwojowe. Wolny czas spędza również na macie, ćwicząc jogę.