Form wsparcia jest wiele, wystarczy chcieć. O potrzebach i możliwościach pomocy hospicjum rozmawialiśmy z Izabelą Zeman z Opolskiego Hospicjum „Betania”.
Stowarzyszenie Hospicjum Opolskie działa od lipca 2001 roku, świadcząc nieodpłatną pomoc medyczną, psychologiczną i rehabilitacyjną osobom chorym nowotworowo. Od 2006 roku prowadzi Poradnię Medycyny Paliatywnej i Hospicjum Domowe. W poradni pacjenci mogą zasięgnąć porady specjalisty bądź przyjść na bezpłatną wizytę w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.
W 2012 roku Stowarzyszenie otworzyło hospicjum stacjonarne – Centrum Opieki Paliatywnej „Betania”. Mieści się ono na dawnym terenie szkoły, na Placu Kościelnym 2 w Opolu. Sama inicjatywa założenia Stowarzyszenia powstała dzięki grupie osób, m.in. obecnego ks. bpa diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, Mariana Niemca.
Obecnie w hospicjum stacjonarnym znajduje się 17 łóżek. Pacjenci przebywają w hospicjum różny okres czasu – czasami kilka tygodni, miesięcy, a nawet ponad rok. Warunkiem przyjęcia do hospicjum jest choroba nowotworowa i zakończenie procesu leczenia, czyli osoby po chemioterapiach, radioterapiach i operacjach, który nie przyniósł rozwiązania.
– W hospicjum uśmierzamy ból, zapewniamy najlepszą opiekę, dbamy o dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne pacjenta na końcowym etapie choroby. Troszczymy się o zwalczanie bólu fizycznego, łagodzenie cierpień psychicznych, duchowych i socjalnych oraz wspomagamy bliskich w czasie trwania choroby, jak i w okresie osamotnienia. Zapewniamy pełną opiekę nad osobami przewlekle chorymi i umierającymi. Swoją opieką obejmujemy nie tylko pacjentów, ale także ich bliskich – mówi Izabela Zeman z Opolskiego Hospicjum „Betania”.
W hospicjum zapewniona jest opieka pielęgniarska, medyczna, rehabilitacyjna oraz psychologiczna. Opiekę nad chorymi przejmują również wolontariusze. Mogą oni pełnić dwie funkcje. Jedni są towarzyszami, przychodzą aby porozmawiać z chorymi, poczytać im, pograć w gry planszowe czy pooglądać telewizor, drudzy zaś to wolontariusze akcyjni, którzy włączają się w różne akcje organizowane przez hospicjum.
– Organizujemy różne wydarzenia w ramach dwóch dużych kampanii społecznych. Pierwsza z nich to ogólnopolska akcja pomocy hospicjum pod hasłem „Pola nadziei”, która organizowana jest między marcem a majem. Druga akcja trwa od początku października do końca roku kalendarzowego. W ramach tych kampanii organizowanych jest około 40 wydarzeń, są to m.in.: koncerty charytatywne, bezpłatne szkolenia, konferencje, spotkania rodzin pacjentów czy warsztaty – informuje Izabela Zeman.
Jak zostać wolontariuszem?
Wolontariusz musi mieć ukończone 16 lat. W przypadku gdy osoba jest niepełnoletnia wymagana jest zgoda rodzica lub opiekuna. Chętni mogą się zgłaszać do hospicjum, bezpośrednio do koordynatora wolontariuszy, między innymi pod numerem telefonu 728 949 636.
– To musi być osoba otwarta, pełna empatii i przekonana do tego, że chce pomóc – mówi Izabela Zeman ze Stowarzyszenia Hospicjum Opolskie.
Aktualnie aktywnych wolontariuszy jest około 30, ale warto tutaj podkreślić, że hospicjum nieustannie potrzebuje nowych rąk do pomocy.
Szkolenie dla nowych wolontariuszy odbywa się trzy razy w roku. Wtedy omawiane są wszystkie ważne informacje, a w tym zakres wolontariatu. Kolejne spotkanie ma odbyć się w okolicach wczesnej wiosny.
Warto również podkreślić, że w hospicjum nie funkcjonuje wolontariat domowy. Pacjentami w domach opiekują się rodziny. Opieka pielęgniarska przyjeżdża do pacjenta dwa razy w tygodniu, a lekarz raz na dwa tygodnie.
Jak możemy wspierać hospicjum?
Jest kilka form wsparcia. Od przekazania 1% podatku po składanie darów, nieodpłatne wypożyczenie sprzętu na wydarzenia charytatywne, pomoc w ich organizacji czy bezpośrednie wsparcie finansowe.
Warto zaznaczyć, że dla pacjentów pobyt w hospicjum jest zupełnie bezpłatny. Opłaca go Narodowy Fundusz Zdrowia. Jednak hospicjum musi samo opłacić koszty utrzymania budynku – mediów, wody, gazu, ścieków czy prądu, a także pieluch czy środków opatrunkowych. Dodatkowo pojawiają się różne usterki za których naprawę należy zapłacić. Z tego też względu wsparcie jednym procentem czy każdą inną formą ma ogromne znaczenie i jest niezwykle ważne.
Szczegółowe informacje możemy przeczytać na stronie hospicjumopolskie.pl
Fot. Natalia Krawczyk