opowiecie-info

Wieloletnią tradycją towarzyszącą dobrzeńskiemu odpustowi są procesje z figurami przedstawiającymi świętych   © Tomasz Chabior

Ponad sześć tysięcy wiernych uczestniczyło w niedzielnej sumie za parafian i pielgrzymów, która była najważniejszą mszą odpustu ku czci św. Rocha w Dobrzeniu Wielkim.

Osób, które odwiedziły dobrzeński odpust przez jego dwa pierwsze dni było o wiele więcej, ale to niedzielna suma stanowiła frekwencyjną kulminację. – Do komunii na samej sumie przyszły ponad cztery tysiące wiernych, a wokół kościoła zgromadziło się ich w granicach sześciu tysięcy! To wszystko jest zasługą „magnesu”, jakim jest święty Roch – mówił ks. Jan Polok.

Oprócz sumy w niedzielę odprawiono cztery inne msze, w tym jedną w intencji pielgrzymów z Fałkowic. Po południu odbyły się także nieszpory.

Dobrzeński odpust był… od zawsze!

– Pierwsze wzmianki o odpuście pojawiły się w gazecie z 1928 roku, która podała, że z tej okazji między Opolem a Dobrzeniem Wielkim kursował pociąg dla pielgrzymów. Sprzedano wówczas jakieś cztery tysiące biletów – poinformował nas ks. Jan Polok.

Kim był czczony święty, który dziś jest patronem zabytkowego drewnianego kościółka w Dobrzeniu Wielkim? Żyjącym w czternastym wieku Francuzem, który po stracie rodziców rozdał ich majątek ubogim i wyruszył do Rzymu, gdzie przez trzy lat uzdrawiał chorych na dżumę.

Nie przez przypadek jest patronem lekarzy, aptekarzy, szpitali i chorych. Na rzeźbach czy obrazach możemy go zobaczyć z torbą pielgrzyma lub psem trzymającym chleb w pysku.

Po mszy karuzele, floki i kartofelki

Od pokoleń sposób świętowania odpustu niemalże nie zmienia się. Sakralną częścią tradycji pozostają procesja, pielgrzymki, msze i nieszpory, a świecką karuzele i stragany.

Przy stoiskach sprzedawców od lat można kupić zabawki, ozdoby, petardy oraz wiele innych gadżetów i drobiazgów. Furorę robią też własnoręcznie wyrabiane cukierki odpustowe, wśród których najbardziej znane są floki, kartofelki i miętuski.

– Cukierki odpustowe to tradycja, która jest tu od zawsze. Wyrabiamy je ręcznie w piekarni, ale przepisu absolutnie nie mogę zdradzić, bo to sekret. Sprzedaję te przysmaki już 25 lat, kiedyś kupowało je więcej osób, dziś zainteresowanie jest mniejsze, bo duży wybór oferują sklepy – zauważa Krystyna z piekarni w Ziemięcicach.

Obchody potrwają do przyszłej niedzieli

Kolejne msze w zabytkowym kościele czekają wiernych w poniedziałek. Na 10.00 zaplanowano liturgię w intencji chorych z udzielaniem sakramentu namaszczenia chorych, a na 18.30 w intencji zmarłych, którą zakończy procesja powrotna do kościoła parafialnego.

Jednak obchody odpustu zakończą się dopiero w przyszłą niedzielę mszą z udzielaniem błogosławieństwa dla dzieci, która rozpocznie się o 15.00.

Odpust ku czci św. Rocha w Dobrzeniu Wielkim 2019 – harmonogram:

Poniedziałek (19 sierpnia 2019)

10.00:
Msza dla chorych z udzielaniem sakramentu namaszczenia chorych

18.30:
Msza za zmarłych i procesja do kościoła parafialnego

Niedziela (25 sierpnia 2019)

15.00:
Msza i błogosławieństwo dzieci

fot: Tomasz Chabior

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

W dziennikarstwie od 9 lat, w fotografii o rok krócej. Miłośnik narciarstwa, karate i siatkówki, spośród których nie uprawia tylko trzeciej z dyscyplin. Przez całe życie poświęca się sportowi, choć w Opowiecie.info zajmuje się też innymi tematami. W wolnym czasie fotografuje krajobrazy, szczególnie podczas podróży, które tak bardzo kocha.