Tradycje żużlowe w Opolu mają ponad pół wieku i wspaniałe chwile za sobą, wspominając choćby mistrzostwo świata na żużlu Jerzego Szczakiela. Od lat jednak Kolejarz przechodzi trudne czasy, ale być może w kolejnym sezonie 2 Ligi sprawi kibicom trochę radości.

Kolejarz utrzymuje skład i powalczy z… Niemcami

2016.07.24 Opole Zuzel Final Brazowego Kasku 2016 N/Z Bartosz Smektala (b), Dawid Wawrzyniak (cz), Patryk Fajfer (n), Marcin Koscielski. Foto Michal Golda/PressFocus

Awanse, spadki, sukcesy, kłopoty, zmiany nazw i klubu. Tak przez dekady wygląda w telegraficznym skrócie historia żużla w Opolu. Po złotych latach 80. pełnych sukcesów, nowy ustrój w Polsce przyniósł kłopoty organizacyjno-finansowe. Od tamtej pory klub częściej walczył o pozostanie na żużlowej mapie Polski niż o nawiązanie do dawnych lat.

Szczakiel żużlową legendą z Opola

Jerzy Szczakiel to wychowanek Kolejarza Opole, który w 1973 roku na Stadionie Śląskim w Chorzowie został Indywidualnym Mistrzem Świata na żużlu, wprawiając w osłupienie nie tylko faworyzowanych rywali, ale także ekspertów i kibiców. Opolanin przez 37 lat pozostawał jedynym Polakiem, który zdobył ten tytuł. W stolicy województw opolskiego przez lata stawiano na młodzież i stamtąd wywodzili się naprawdę znamienici żużlowcy. To dziś jednak tylko wspomnienia, bo w Opolu skupiają się na ustabilizowaniu formy, składu i powalczeniu o „wydostanie się” z 2 Ligi żużla, czyli trzeciego i najniższego poziomu rozgrywkowego w Polsce. Występuje w niej od 5 do 7 zespołów, które najpierw w rundzie zasadniczej jeżdżą każdy z każdym mecz i rewanż, a następnie uczestniczą w play-offach. Mistrz II ligi awansuje do I ligi, a drugi zespół gra w barażach. Kolejarz Opole w poprzednim sezonie zajął trzecie miejsce, tuż za zespołami z Bydgoszczy i Poznania.

Stabilizacja składu Kolejarza

W opolskim klubie postawili na stabilizację. I choć oficjalnie żużlowe okno transferowe zostanie otwarte dopiero 1 listopada, to już wiadomo jak będzie wyglądał szkielet drużyny na kolejny sezon w 2 lidze. Najpierw fanów ucieszyła wiadomość, że Bjarne Pedersen i Mads Hansen uzgodnili warunki kontraktów na sezon 2020. Do tego duetu dołączył także Oskar Polis, dla którego będzie to trzeci rok spędzony w Opolu oraz Hubert Łęgowik. To oczywiście nie koniec budowy zespołu na nowy sezon, ale trzon już jest. W Opolu chcą mieć naprawdę mocną drużynę, bo w kolejnym sezonie rywalizacja na trzecim poziomie rozgrywkowym będzie wyjątkowo zacięta.

Ile drużyn powalczy w lidze żużla?

Na tak postawione pytanie w tej chwili… trudno odpowiedzieć. Wiadomo na pewno, że po raz pierwszy w historii w polskiej 2 lidze żużla wystartuje klub z Niemiec. 28 października oficjalnie ogłoszono, że wymogi spełniła drużyna MSC Wolfe Wittstock. Wciąż za to nie wiadomo, czy w tej samej lidze wystartuje Stal Rzeszów. Gdyby tak się stało, to wówczas o awans walczyć będzie siedem zespołów: Power Duck Iveston PSŻ Poznań, OK Bedmet Kolejarz Opole, Wilki Krosno, Euro Finannce Polonia Piła, Stainer Unia Kolejarz Rawicz, Wolfe Wittstock i Stal Rzeszów. Grono to może powiększyć się nawet do ośmiu klubów, jeżeli na start zdecyduje się Speedway Wanda Kraków. Na razie trudno przewidzieć, kto będzie w nowym sezonie faworytem do awansu. Eksperci i zakłady bukmacherskie wstrzymują się z prognozami do momentu ogłoszenia kadry zespołów i liczby uczestników sezonu 2 Ligi żużla w 2020 roku.

Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. STS (Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych. Hazard związany jest z ryzykiem.

Tekst partnera

Zuzel Final Brazowego Kasku 2016
Final Brazowego Kasku
N/Z Bartosz Smektala (b), Dawid Wawrzyniak (cz), Patryk Fajfer (n), Marcin Koscielski (z)
Foto Michal Golda/PressFocus
2016.07.24 Opole

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie