Jak informuje Miejski Zarząd Dróg w poniedziałek (18 marca 2019) kolejarze rozpoczną demontaż przęsła oraz podpór pod wiaduktem kolejowym na ulicy Oleskiej (Dworzec Opole Wschodnie).
Dlatego między 22 a 5 rano samochody i autobusy jadące od strony osiedla Armii Krajowej w kierunku centrum zamiast Oleską przy Dworcu Opole Wschodnie będą jeździły przez ulice Chabrów, Luboszycką, Nysy Łużyckiej następnie nawrócą na Rondzie i dalej pojadą ulicą Batalionów Chłopskich i wrócą na Oleską. W stronę osiedla Armii Krajowej autobusy i samochody pojadą ulicami Batalionów Chłopskich, Luboszycką, Chabrów i wrócą na Oleską. Piesi będą mogli poruszać się bez przeszkód.
Utrudnienia mają trwać miesiąc.
Pozostaje pytanie co stanie sie z zabytkowymi, pięknymi filarami, na których wspierał się wiadukt. Czy wylądują na złomowisku? W Opolu wszystko jest możliwe. Aż strach pomyśleć, że podzielą losy wiaduktu kolejowego na ulicy Powstańców Śląskich we Wrocławiu. Wiadukt i jego filary mają 110 lat.
Pieniądze na projekt uzyskano z Unii Europejskiej. Przewidywał on rewitalizację dworca wschodniego, podkreślającą jego zabytkowy charakter. To piękna konstrucja genialnego architekta Karla Fryderyka Schinkla. Tego samego, który wybudował gmach Rejencji Opolskiej, bezmyślnie zniszczony przez władze komunistyczne.
REWITALIZACJA – w Opolu nie rozumie się znaczenia tego słowa.
Na Ziemi Opolskiej do tej pory, pomimo niszczycielskiej działalności powojennych architektów , zajmujących się permanentnym niszczeniem starej zabytkowej substancji budowlanej, zabytkowych konstrukcji Karla Fryderyka Schinkla jest jeszcze kilka: kościół w Ozimku /1819 r./, kościół w Wójcicach /1823-26 r./, kościół w Starych Siołkowicach /1825-30 r./ i inne na Śląsku: Budynek Sądu w Raciborzu /1826 r./, Kościół w Krzeszowicach, Pałac w Mysłakowicach, Pałac w Antoninie, Pałac w Krzemieńcu Ząbkowickim.
Co na działalność władz Opola Towarzystwo Opieki nad Zabytkami?
Fot. melonik