Reprezentanci każdej z gmin powiatu opolskiego przyjechali do Starych Budkowic na dziewiętnaste już dożynki powiatowe. W ten sposób dość hucznie podziękowali za tegoroczne plony.
Ekipy z całego powiatu w niedzielę (15 września) kolejny raz oczarowały uczestników imprezy przede wszystkim swoją kreatywnością. Po dożynkowej mszy spod miejscowego kościoła wyruszył korowód, w którym pojechały bogato ozdobione wozy wiozące obszerny przekrój ekip – od tych reprezentujących stare wiejskie tradycje, po to młode i kreatywne.
Jedną z najbardziej pomysłowych ekip była ta, która reprezentowała Zagwiździe (gm. Murów). Jej członkowie przebrali się za krasnale, hutników i żołnierzy sprzed kilkuset lat oraz za ratowników inspirowanych „Słonecznym patrolem”.
– informował Hubert Nanko z Zagwiździa.
– mówił Adrian Kliszcz z Zagwiździa.
– podsumowała Judyta Kliszcz z Zagwiździa.
Najlepsze pomysły zostały nagrodzone – wśród wyróżnionych znalazły się najlepiej przebrana reprezentacja i ekipa, która najlepiej ozdobiła wóz. Najważniejsze były jednak konkursy na najpiękniejsze korony dożynkowe.
W kategorii koron kłosowych na podium znalazły się kolejno Goszczowice z gminy Tułowice, Narok z gminy Dąbrowa i Zimnice Wielkie z gminy Prószków. W kategorii koron ziarnkowych zgłoszono tylko jedną pracę, sołectwa Chróścice w gminie Dobrzeń Wielki, która automatycznie zgarnęła pierwsze miejsce.
– ocenił Michał Golenia, wójt gminy Murów.
Na mszy i korowodzie świętowanie się nie zakończyło. Później publiczność obejrzała występy orkiestry „Camerata” ze Starych Budkowic, grupy tanecznej z Zagwiździa, mażoretek „Seniorita” z Dobrzenia Wielkiego, pokaz Freestyle Football Piotra Kielara, zwycięzcy programu telewizyjnego „Mam talent!” Lukasa Gogola oraz Brygidy i Roberta Łukowskich.
Zabawa w Starych Budkowicach trwała jednak dłużej niż jeden dzień. W sobotę po południu odbył się tam bowiem przegląd zespołów artystycznych popularyzujących kulturę niemiecką, a wieczorem ruszył lokalny Oktoberfest, czyli święto piwa.
Dożynki powiatu opolskiego odbyły się już dziewiętnasty raz. Każdego roku starostwo powiatowe współorganizuje je z innym lokalnym gospodarzem. Jubileuszowe, dwudzieste już dziękczynienie za plony, zaplanowano na początek września przyszłego roku, a ich organizatorem będzie sołectwo Chróścice w gminie Dobrzeń Wielki.
– mówił o realiach dożynek i opolskiej wsi Henryk Lakwa, starosta powiatu opolskiego.
Dożynki powiatowe w Starych Budkowicach 2019 – wyniki konkursów:
Kategoria koron kłosowych:
1. miejsce: sołectwo Goszczowice, gmina Tułowice
2. miejsce: sołectwo Narok, gmina Dąbrowa
3. miejsce: sołectwo Zimnice Wielkie, gmina PrószkówKategoria koron ziarnkowych:
1. miejsce: sołectwo Chróścice, gmina Dobrzeń Wielki
fot: Tomasz Chabior, Monika Kluf