Po reformie dzielnic i zmniejszeniu ich liczby z 29 do 13, zmieni się również sposób głosowania na kandydatów do rad dzielnic. Podczas nadchodzących wyborów obowiązywać będzie system elektroniczny. Kandydatów już można zgłaszać. Wybory do rad dzielnicy potrwają od 18 do 26 października. 

Fot. Anna Konopka

Po reformie rad dzielnic w Opolu zmniejszy się również ilość ich członków – z 435 do 195.

– Zapraszamy do udziału w wyborach i wybraniu swoich przedstawicieli. Po konsultacjach z mieszkańcami i samymi radnymi dzielnic uznaliśmy, że warto wprowadzić takie rozwiązania, które zmniejszą liczbę radnych, ale dadzą im więcej pola do decydowania, przede wszystkim więcej pieniędzy – uzasadniał prezydent Arkadiusz Wiśniewski.

– Wcześniej mieliśmy do czynienia z dzielnicami, w których panowała ogromna dysproporcja jeśli chodzi o wielkość. Na przykład takim samym budżetem dysponowało prawie 20-tysięczne osiedle Armii Krajowej i 200-osobowe Brzezie, a problemy paradoksalnie większe były w Brzeziu, które przecież nie ma tak rozbudowanej infrastruktury miejskiej i społecznej, jaka jest na osiedlu AK. Stąd więcej pieniędzy i władzy kierujemy do dzielnic peryferyjnych.

CZYTAJ: Będzie mniej dzielnic w Opolu? Ratusz proponuje 13, zamiast 29 [MAPA, WIDEO]

Wybrani jesienią radni zadecydują o tym, na co przeznaczyć kwotę kilkunastu milionów złotych przeznaczonych na wszystkie 13 dzielnic.

Na radnych zagłosujemy przez internet

– Po raz pierwszy w Polsce przeprowadzimy wybory w formie elektronicznej – informuje Grzegorz Marcjasz, sekretarz miasta.

– Głosowanie na piętnastu kandydatów potrwa od 18 do 28 października. Weryfikacja będzie polegała na wpisaniu swoich wszystkich danych na platformie wyborczej, po czym każdy, kto będzie głosował otrzyma SMS-a weryfikacyjnego.

Urzędnicy liczą, że możliwość głosowania przez 10 dni, przez całą dobę przełoży się na wyższą frekwencję w wyborach.

Zgłoszenia kandydatów do 26 września

– Od dziś, czyli poniedziałku 16 września rozpoczynają się dyżury miejskiej komisji wyborczej. Do godz. 18.00, do 26 września można zgłaszać kandydatów do poszczególnych rad dzielnic. Komisja dyżuruje w Ratuszu w sali 311. Karta zgłoszeniowa jest do pobrania na stronie www.opole.pl – opowiada Dorota Piechowicz-Witoń, naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego.

CZYTAJ: XX Jarmark Franciszkański w ten weekend. Krówki, chleb ze smalcem i Skaldowie [WIDEO]

Elementem promocyjnym wyborów będzie również tzw. „Dzielnicobus”. Od 20 września zespół UM Opola, głównie CDO, będzie pojawiał się w różnych punktach miasta i podczas ważniejszych wydarzeń.

Jak zapowiada naczelnik CDO, głosowanie internetowe to prawdziwa rewolucja, stąd powołany zostanie Punkt Pomocy Telefonicznej.

Kto może zgłosić się do rad dzielnic?

– Zapraszamy wszystkie osoby, które mają trochę wolnego czasu, chcą się angażować społecznie i czują się na siłach by podjąć się dodatkowej pracy tak naprawdę. Ubiegłe lata pokazały, że ten mechanizm, rad dzielnic się sprawdza. Mieszkańcy mają poczucie, że mają radnych dzielnicowych „bliżej siebie”, a członkowie rady danej dzielnicy, że im łatwiej komunikować się z urzędem, ponieważ są reprezentacją danej dzielnicy – podsumowuje Dorota Piechowicz-Witoń.

Rady dzielnic w Opolu – z 29 do 13

  1. Czarnowąsy, Brzezie, Borki i Świerkle – 4850 mieszkańców
  2. Zakrzów, Krzanowice, Wróblin – 2764 mieszkańców
  3.  Chabry – 7937 – mieszkańców
  4. os. Armii Krajowej -15925 mieszkańców
  5. Malinka i Gosławice – 14224 mieszkańców
  6. Grudzice, Malina i Kolonia Gosławicka – 10882 mieszkańców
  7. Nowa Wieś Królewska, Grotowice i Groszowice – 10635 mieszkańców
  8. Śródmieście – 17195 mieszkańców
  9. Stare Miasto – 9810 mieszkańców
  10. Nadodrze – 5809 mieszkańców
  11. Zaodrze – 11358 mieszkańców
  12. Sławice, Półwieś, Bierkowice i Wrzoski – 5606 mieszkańców
  13. Szczepanowice, Wójtowa Wieś, Chmielowice, Winów i Żerkowice – 7993 mieszkańców

Szczegółowe informacje TU.

Wybory do rad dzielnic w Opolu. Elektroniczna rewolucja w głosowaniu [WIDEO, ZDJĘCIA]

Na zdjeciu mieszkańcy Borek, które wspólne z Czarnowąsami, Brzeziem i Świerklami, po reformie tworzą dzielnicę nr 1. / fot. UM Opola/ Sławomir Mielnik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.