– Nie zostawiamy na koniec roku niezagospodarowanych pieniędzy – mówi marszałek Andrzej Buła. – Te miały być użyte na szpital covidowy w Korfantowie. Dziś podjęliśmy decyzję o ich rozdzieleniu na cztery placówki.

Zarząd województwa opolskiego zdecydował o przyznaniu  Uniwersyteckiemu  Szpitalowi Klinicznemu w  w Opolu  228 tysięcy złotych na zakup 8 respiratorów.

Powiatowe Centrum Zdrowia w Prudniku otrzyma milion złotych na zakup kolumny endoskopowej, defibrylatora, robota do nagrywania płyt RTG. Wykonane będą bezdotykowe śluzy oraz drzwi. Zamontowana zostanie instalacja wentylacji z filtrami Hepa.

Zespół Opieki Zdrowotnej w Nysie otrzyma 350 tysięcy złotych na zakup respiratora do komory hiperbarycznej.

Samodzielny Publiczny ZOZ Zespołu Opieki w Głuchołazach dostanie 50 tysięcy złotych na zakup aparatu do pomiaru parametrów krytycznych.

Pieniądze pochodzą z programu „Opolskie wspiera szpitale w walce z COVID-19”, a dokładnie z puli przeznaczonej pierwotnie dla Opolskiego Centrum Rehabilitacji w Korfantowie. To  1 milion 628 tysięcy złotych. Jak zaznacza marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła wcześniej dyrektorzy szpitali poinformowali o swoich potrzebach sprzętowych. – Decyzja zarządu była konsultowana z lekarzami. Te pieniądze dedykowane są na walkę z koronawirusem SARS-CoV-2. Te zakupy sprzętowe są tak pomyślane, aby były wykorzystywane również po zakończeniu walki z epidemią .

Kolejna decyzja jaka zapadła w trakcie wtorkowego zarządu województwa opolskiego dotyczy dodatkowych pieniędzy dla powiatu kluczborskiego w związku z realizacją projektu „Realizacja strategii niskoemisyjnej na obszarze subregionu północnego województwa opolskiego”. Wartość całkowita projektu to ponad 62 miliony 119 tysięcy złotych, a wartość dofinansowania wynosi prawie 50 milionów złotych. Projekty realizowane będą w gminach: Lasowice Wielkie, Praszka, Dobrodzień, Pokój, Kluczbork, Zębowice, Olesno, Byczyna, Namysłów, Wołczyn, Rudniki oraz powiatach kluczborskim, oleskim i namysłowskim.

Zwiększenie dofinansowania jest spowodowane znacznym wzrostem kwot po przeprowadzonych postępowaniach przetargowych i koniecznością wniesienia większego wkładu własnego od tego niż poprzednio zakładano. Dodajmy, że do tej pory zarząd województwa opolskiego dwukrotnie wyrażał zgodę na zwiększenie kwoty dofinansowania. Łączne zwiększenie wynosi obecnie ponad  milionów 500 tysięcy złotych.

– Chodzi o inwestycje związane z budową i przebudową infrastruktury transportu publicznego. To między innymi zakup niskoemisyjnego taboru, zmiana organizacji komunikacji zbiorowej, zapewnienie dostępu do bezpiecznych przystanków oraz cała infrastruktura służąca zapewnieniu obsługi pasażerów – dodaje marszałek Andrzej Buła. Chodzi o tablice interaktywne, przystanki dla rowerów i samochodów.

Dodajmy, że pieniądze przekazała Unia Europejska.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.