Kierowca busa nie zdążył wyhamować i najechał na tył poprzedzającego go samochodu osobowego. Do incydentu doszło w Chrząstowicach. Nikomu nic się nie stało.

Samochody zderzyły się na przebiegającej przez Chrząstowice drodze krajowej nr 46. W poniedziałek (20.11) około godz. 8.oo osobówka zatrzymała się tam przed pasami, a jadący za nią bus wjechał w jej tył.

Pojazdami podróżowały łącznie dwie osoby – żadna z nich nie ucierpiała. Na miejsce zadysponowano trzy zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Opolu, strażaków z OSP Chrząstowice, policję i zespół ratownictwa medycznego.

Warto tutaj przypomnieć o bezpieczeństwie na drodze. Zwiększy je przede wszystkim ostrożna jazda – zwolnić należy szczególnie przy deszczowej pogodzie. Bardzo istotna jest też kondycja pojazdu i jego wyposażenie.

Światła w samochodzie powinny być odpowiednio wyregulowane, żarówki dopasowane, a reflektory czyste. Należy też założyć opony zimowe lub wielosezonowe, wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy i sprawdzić stan wycieraczek.

Przez cały rok, nie tylko teraz, trzeba dbać o sprawny układ hamulcowy – szczególnie, że na mokrej nawierzchni droga hamowania wydłuża się. Bez względu na porę roku mamy też obowiązek wozić w samochodzie trójkąt ostrzegawczy i sprawną gaśnicę, a tablica rejestracyjna powinna być odpowiednio oświetlona.

Przydatne są też kamizelki odblaskowe, apteczka i kable rozruchowe, a nawet opaski zaciskowe (trytytki), taśma izolacyjna i szara taśma klejąca. W wielu przypadkach nieocenione okazuje się też koło zapasowe wraz z lewarkiem i kluczem do kół, albo przynajmniej zestaw naprawczy do opon.

fot. Mario

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

W dziennikarstwie od 9 lat, w fotografii o rok krócej. Miłośnik narciarstwa, karate i siatkówki, spośród których nie uprawia tylko trzeciej z dyscyplin. Przez całe życie poświęca się sportowi, choć w Opowiecie.info zajmuje się też innymi tematami. W wolnym czasie fotografuje krajobrazy, szczególnie podczas podróży, które tak bardzo kocha.