Dzisiaj rocznica uchwalenia Konstytucji z 1791 roku.

Konstytucja 3 Maja, a właściwie Ustawa Rządowa z dnia 3 Maja została wprowadzona przez ówczesny sejm w celu regulacji ustroju prawnego Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Konstytucja nasza była pierwszą tego typu ustawą w Europie, a drugą po USA (1787roku).
Nazwa konstytucja wywodzi się z łaciny od słów constituo, constituti co znaczy ustanawiać, uporządkowywać. Co pokrywa się w pełni jej założeniami.

Konstytucja z 1791 roku była ustawą „rewolucyjną” – oto system oparty na wolnej elekcji oraz tzw. Demokracji Szlacheckiej dzięki niej został wywrócony do góry nogami, co miało pozytywny wpływ na funkcjonowanie systemu Państwa.

Konstytucyjne założenia z 1791 roku do dnia dzisiejszego mają swoje odbicie w funkcjonowaniu naszego kraju, jak i wielu innych państw demokratycznych. Polska stała się wtedy monarchią konstytucyjną.
Ograniczenie wpływów szlachty (słynne LIBERUM VETO) doprowadziło do prawa głosu mieszczan, co niejako zrównywało ich z wszechmocną szlachtą, chłopi byli od tego czasu pod ochrona państwa tym samym ograniczono pańszczyznę i samowolę właścicieli dóbr ziemskich, którzy byli w świetle ówczesnego prawa – prawem.
Niestety jak wiemy z historii, te zmiany na długo nie zagościły w naszym prawie, bowiem spisek magnaterii doprowadził do rozbioru Państwa Polskiego na długie 123 lata.
Święto Konstytucji III Maja.

Święto zostało oficjalnie wprowadzone jako państwowe po odzyskaniu niepodległości w kwietniu 1919 roku (podczas zaborów było zakazane), zdelegalizowane przez Hitlerowców i Sowietów na okupowanych terenach podczas II wojny światowej.
Okres ustroju komunistycznego nie był przychylny obchodom Święta Konstytucji, jako zamienne hołubiono Święto Pracy. W roku 1951 było ono oficjalnie przez władzę zdelegalizowane, co trwało do roku 1981, gdzie władza świętowała jej uchwalenie.
Do roku 1990 święto to było demonstracyjnie obchodzone przez opozycję, dochodziło do wystąpień antyrządowych i antykomunistycznych. Po 1990 święto III Maja oficjalnie wróciło do kalendarza świąt państwowych.

Konstytucja ułożyła porządek prawno – polityczny funkcjonowania Państwa Polskiego, dlatego wszelkie odstępstwa od niej, naginanie jej pod daną opcję polityczną czego w dużej mierze jesteśmy świadkami dzisiaj, mogą jedynie doprowadzić do zburzenia jej silnych podstaw i zepsuć porządek, który budowany był przez pokolenia Polaków.

Dlatego podczas rocznicy jej święta zamanifestujmy jej wartości, wywieszając flagę.

Źródło faktografii: Wikipedia
Źródło fotografii: narodowi.org.pl . rekonstrukcja. J. Matejko

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Autorzy, którzy chcą, aby ich artykuły, napisane na łamach "Grupy Lokalnej Balaton" w latach 2013-2016, widniały na portalu informacyjnym Opowiecie.info proszeni są o przesłanie tytułu artykułu oraz zawartych w nim zdjęć na adres: news@opowiecie.info