Koronawirus. Gmina Dobrzeń Wielki kupuje materiały, a mieszkańcy szyją maseczki ochronne

© archiwum prywatne

Szycie maseczek ochronnych było jednym ze sposobów na spędzenie świąt wielkanocnych przez wolontariuszki i wolontariuszy z gminy Dobrzeń Wielki.

Maseczki, które wykonują ochotnicy, będą rozdawane za darmo. Materiały potrzebne do ich wykonania zakupują władze gminy. Pierwsza dostawa dotarła w zeszłym tygodniu, a niektórzy wolontariusze szyli maseczki już podczas świąt. Kolejna ma przyjechać w najbliższych dniach. – Jeżeli będzie taka potrzeba, to załatwimy kolejne, o ile nie zabraknie osób chętnych do szycia – zapewnia wójt Piotr Szlapa.

Do akcji może dołączyć każdy, kto chce i potrafi szyć. Wystarczy tylko zgłosić się do jej koordynatorek za pośrednictwem grupy na Facebooku: Szyjemy maseczki ochronne dla Gminy Dobrzeń Wielki ❤️ lub podanych tam numerów telefonów.

– Oczywiście warto mieć maszynę do szycia i znać się na jej obsłudze. Maseczki wykonują wolontariuszki i wolontariusze, a wszystko zaczęło się od inicjatywy sołtysa Dobrzenia Małego, Jana Kołodzieja, oraz jego żony. Pomagała wtedy Pani Barbara Lis, kierowniczka Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dobrzeniu Wielkim, która zapewniała materiały i dystrybuowała gotowe maseczki. Teraz inicjatywa rozrosła się do rangi gminnej – mówi Ewa Holeksa, jedna z koordynatorek akcji.

Pomógł w tym Roman Kołbuc. Przewodniczący rady gminy napisał interpelację, w której poprosił władze gminy o finansowanie niezbędnych materiałów. – Spodobało mi się to, co zrobiły gminy Murów i Pokój, które taką akcję przeprowadziły przed nami. Pomyślałem, że połączymy pomoc władz gminy Dobrzeń Wielki z czynem społecznym jej mieszkańców i w ten sposób zadbamy o ich bezpieczeństwo – mówi Roman Kołbuc.

Gmina jak dotąd zamówiła dwie dostawy materiałów. Zawartość każdej z nich ma wystarczyć na wykonanie 1200-1500 maseczek. Chętni zgłaszają się do koordynatorek akcji oraz informują o zapotrzebowaniu na materiały, które są do nich dowożone. Następnie gotowe sztuki są od takich ochotników odbierane i można je otrzymać u sołtysów.

Maseczki obowiązkowe od czwartku

Od najbliższego czwartku poruszanie się w przestrzeni publicznej będzie możliwe jedynie z zakrytymi ustami i nosem. Warto więc zaopatrzyć się w maseczki ochronne i wiedzieć, jak ich używać. Trzeba też pamiętać, że nie chronią one w pełni przed koronawirusem, ale właściwie stosowane – w połączeniu z higieną rąk oraz zachowywaniem dystansu od innych osób – obniżają ryzyko zakażenia.

W przypadku używania maseczek wielorazowych, w tym materiałowych, nie można też zapominać, że aby spełniały one swoje funkcje – należy je regularnie prać i dezynfekować. Wskazane jest też przestrzeganie wszystkich pozostałych zaleceń rządu, ponieważ tylko w ten sposób można spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2.

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

W dziennikarstwie od 9 lat, w fotografii o rok krócej. Miłośnik narciarstwa, karate i siatkówki, spośród których nie uprawia tylko trzeciej z dyscyplin. Przez całe życie poświęca się sportowi, choć w Opowiecie.info zajmuje się też innymi tematami. W wolnym czasie fotografuje krajobrazy, szczególnie podczas podróży, które tak bardzo kocha.