Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat, w którym instruuje, jak postępować gdy wróciliśmy z północnych Włoch. Mowa o takich regionach, jak Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum. To właśnie tam obserwuje się rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w północnych Włoszech i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to

> bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną
lub
> zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Powyższe postępowanie zaleca się również wszystkim osobom, które obserwują u siebie opisane wyżej objawy i w ciągu ostatnich 14 dni były w Chinach, Korei Południowej, Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze lun Tajwanie.

CZYTAJ: Podejrzenie koronawirusa z Chin w Opolu. Okazało się, że pacjent ma grypę!

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w północnych Włoszech i nie zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienionych objawów, to

przez kolejne 14 dni kontroluj swój stan zdrowia, czyli codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).

a). Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły wyżej wymienione objawy, zakończ kontrolę.

b). Jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji zaobserwujesz wyżej wymienione objawy to:

> bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną
lub
> zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w północnych Włoszech miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2, to

to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną.

Na chwilę obecną nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół.

Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

Czym jest koronawirus?

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Jak często występują objawy?

Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony?

Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Gdzie do tej pory stwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem?

Najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem zarejestrowano w Chinach (99%), głównie w prowincji Hubei. Pozostałe osoby „zawlekły” wirusa do innych krajów Azji, Europy, Oceanii i Ameryki Północnej i zakaziły (np. w Niemczech, we Francji, w Wielkiej Brytanii) kolejne osoby.

NFZ uruchomił gorącą linię

Na infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia można dzwonić i zapytać o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.
Numer infolinii to 800 190 590. Jest ona czynna całą dobę, we wszystkie dni tygodnia.

WIĘCEJ o koronawirusie przeczytasz TUTAJ

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Koronawirus. Co musisz o nim wiedzieć, jak postępować gdy wróciłeś z północnych Włoch?

Koronawirus. Co musisz o nim wiedzieć, jak postępować gdy wróciłeś z północnych Włoch?

mat. Ministerstwa Zdrowia

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.