Mięso królicze zaliczane jest do mięs białych (dietetycznych), tuszki charakteryzują się pełnym, zwartym umięśnieniem o małym udziale tłuszczu śródmięśniowego i międzymięśniowego. Jest smaczne i posiada wysokie walory odżywcze. Zawiera wysoki procent kwasu linolenowego, jest bardzo bogate w aminokwasy oraz składniki mineralne i witaminy, szczególnie z grupy B, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zawiera ponad 20% więcej białka niż inne gatunki mięsa. Do tego aż 90% białka z mięsa króliczego jest przyswajalne przez człowieka.
Składniki:
- 1 królik sprawiony
- 60 g octu winnego
- po 150 g marchwi, selera i pietruszki (korzeń)
- 150 g cebuli
- 350 g suszonych śliwek bez pestek
- 30 g mąki pszennej
- 80 g smalcu
- 40 g masła
- 100 g suszonych śliwek do dekoracji mięsa
- sól, pieprz mielony, tymianek
Przygotowanie:
- Obrane warzywa zetrzeć na tarce o grubych oczkach, cebule obrać, pokroić w półksiężyce.
- Królika podzielić na części, natrzeć tymiankiem, obłożyć jarzynami. Tak przygotowanego zawinąć w lnianą ściereczkę skropioną octem i zostawić na noc w lodówce.
- Śliwki (350 g) namoczyć w niewielkiej ilości przegotowanej wody.
- Z kawałków mięsa obrać warzywa, osuszyć, oprószyć mąką i obsmażyć na rozgrzanym smalcu, pod koniec posypując solą i pieprzem. Przełożyć do brytfanny, obłożyć namoczonymi śliwkami, plastrami cebuli i włoszczyzny, w której królik się bejcował, przykryć i piec w dobrze nagrzanym piekarniku, od czasu do czasu podlewając wodą, w której śliwki się moczyły.
- Gdy mięso będzie miękkie, ułożyć na wierzchu wiórki masła i zarumienić. Mięso ułożyć na półmisku i polać przetartym przez sito sosem, udekorować śliwkami.
Gotowe.
Smacznego.
Źródło: Zbiór przepisów potraw regionalnych województwa śląskiego, ŚOT