Kroszonki z gminy Chrząstowice trafiły do Chin. Rękodzieło twórczyni ludowej z Dębia, Grażyny Fili, prezentuje się na wystawie polskiej kultury i sztuki bursztynniczej „Instant And Eternity – Chwila i Wieczność” w Muzeum Narodowym w Tianjin.

To 4. edycja wystawy pod wspólnym tytułem „Piękno zatrzymane w czasie”. Zaprezentowanych jest niemal 600 eksponatów. Są to gównie wyroby jubilerskie, unikatowe obiekty złotnicze i artystyczne oraz rzeźby z bursztynu. Przedsięwzięcie ma upowszechniać polską tradycję oraz kulturę wśród Chińczyków. Jego pomysłodawcami i kuratorami są Sebastian Tajl oraz Jack Yang, którzy od lat zajmują się promocją naszego kraju w Chinach. Ekspozycja cieszy się sporym zainteresowaniem i prezentowana będzie najprawdopodobniej do końca sierpnia. Szacuje się, że w ciągu pierwszych kilku dni po otwarciu zobaczyło ją ponad sto tysięcy zwiedzających, a do zakończenia może to być nawet pół miliona osób. Wystawę odwiedziły między innymi Marta de Zunga – Dyrektor Instytutu Polskiego w Pekinie oraz Joanna Kułakowska-Kumoch – Konsul RP w Pekinie.

Grażyna Fila kroszonki drapie od dziecka. Swoje prace prezentuje, na jarmarkach i targach sztuki ludowej oraz w mediach społecznościowych. Bierze też udział w konkursach i warsztatach. Jest związana z projektem „Opolskie Dziouchy”, który promuje artystów związanych z Opolem i Opolszczyzną.

– Na wystawę do Tianjin wykonałam kroszonki prezentujące pandę oraz żubra. Wizerunki tych zwierząt mają symbolizować współpracę Polski i Chin. Są symbolami ochrony przyrody oraz przykładami gatunków uratowanych od wyginięcia i przywróconych dzikiej przyrodzie. Kroszonki są podarunkiem gminy Chrząstowice dla Muzeum Narodowego w Tianjin. Po zakończeniu wystawy dołączą do zbiorów placówki. Kroszonki to nasze niematerialne dziedzictwo kulturowe, przepiękne rękodzieło, którym wypada i trzeba się chwalić – mówi Grażyna Fila.

Dodajmy, że w październiku 2023 roku twórczyni z Dębia prezentowała w Chinach opolskie kroszonki podczas VIII Międzynarodowego Festiwalu Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Chengdu (prowincja Syczuan).

Fot. Sebastian Tajl

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Reporterka. Pisze o tym, czym żyje powiat opolski. Absolwentka politologii na Uniwersytecie Opolskim. Miłośniczka podróży małych i dużych. Ponad wszystko uwielbia góry. Na górskich szlakach spędza większość wolnego czasu. Zdarza jej się śpiewać, głównie w chórze. Uwielbia czytać książki, a przy dobrej pogodzie - jeździć na rowerze.