Już drugiego stycznia Opole wystartowało w konkursie o najwięcej dni z przekroczeniem norm dobowych dla pyłu zawieszonego PM10. Limit takich dni wynika z prawa unijnego i wynosi 35 w roku.
To filmik zrobiony na ulicy Wiejskiej w Opolu. Nie pozostawia złudzeń. Zobaczmy co sami sobie fundujemy. Podobno w tym miejscu tak jest często.
To czywiście nie jedyny truciciel. Podobno w województwie mamy 70 tysięcy takich kopciuchów. Sprawiają one, że np. w Opolu kończy sie już skala mierników.
Tak było nie tylko w Opolu. Także w Prudniku, Nysie, Zdzieszowicach, Kędzierzynie-Koźlu i Oleśnie
2 stycznia, W ostatniej dobie w Opolu nastąpiło przekroczenie poziomu dopuszczalnego średniodobowego dla PM 10 – odnotowana wartość to 93 µg/m3, a wartość maksymalna to 221 µg/m3.
Przez ani jedną godzinę w ciągu doby nie oddychaliśmy powietrzem o stężeniu pyłów niższym od poziomu dopuszczalnego dla PM10.
Jest to 1 dzień z takim przekroczeniem w tym roku, na 35 dopuszczalnych w ciągu roku przez prawo.
Jest to jednocześnie 18 dzień z takim przekroczeniem w okresie grzewczym 2019/2020
Przekroczenie poziomu dopuszczalnego średniodobowego dla PM 10 wystąpiło również w:
Kędzierzynie-Koźlu PM10 69 µg/m3
Nysie PM10 84 µg/m3
Oleśnie PM10 61 µg/m3
Prudniku PM10 109 µg/m3 nastąpiło przekroczenie poziomu imformowania
Zdzieszowicach PM10 78 µg/m3
Samorządy powinny informować swoich mieszkańców o wysokim stężeniu zanieczyszczeń w powietrzu. Tymczasem:
3 stycznia, jak donosi Opolski Alarm Smogowy: W ostatniej dobie w Opolu nastąpiło przekroczenie poziomu dopuszczalnego średniodobowego dla PM 10 – odnotowana wartość to 54 µg/m3, a wartość maksymalna to 69 µg/m3.Jest to 2 dzień z takim przekroczeniem w tym roku, na 35 dopuszczalnych w ciągu roku przez prawo.Jest to jednocześnie 19 dzień z takim przekroczeniem w okresie grzewczym 2019/2020
Przekroczenie poziomu dopuszczalnego średniodobowego dla PM 10 wystąpiło również w:
Nysie PM10 103 µg/m3 nastąpiło przekroczenie poziomu imformowania
Prudniku PM10 59 µg/m3
A samorządy nic. Nie ma w Opolu żadnych komunikatów. Wszyscy mamy telefony, na których mogłyby sie wyświetlać komunikaty ostrzegające przed niepotrzebnym wychodzeniem z domów.
Tymczasem narażamy się, a moglibyśmy na przykład założyc maseczki antysmogowe. Pył zawieszony (PM10 oraz PM2,5) jest szkodliwy dla zdrowia, szczególnie dla układu oddechowego. W jego skład wchodzą m.in.: siarka, metale ciężkie, silnie toksyczne chemiczne związki organiczne. Zanieczyszczenie powietrza może być groźne szczególnie dla osób cierpiących z powodu przewlekłych chorób serca i chorób układu oddechowego. Narażone są także osoby starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci. Specjaliści radzą, by przy przekroczonych stężeniach zanieczyszczeń ograniczyć aktywność na wolnym powietrzu.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uważa pył PM2,5 za najgroźniejszy dla ludzkiego zdrowia spośród wszystkich zanieczyszczeń powietrza. W jego skład wchodzą rakotwórcze substancje, takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne – np. benzo(a)piren. Zgodnie z rekomendacjami WHO dobowa norma dla pyłu PM2,5 powinna wynosić 25 mikrogramów na m sześcienny.
W województwie mamy ok. 70 tysięcy kopciuchów. Zaborcy podopolskich gmin twierdzili, że pieniądze z Elektrowni Opole nie powinny służyć jednej tylko gminie ale całemu regionowi. Może warto przeznaczyć je na wymianę kopciuchów w całym województwie, a nie jakieś poronione inwestycje w Opolu?
Fot. melonik