Powiat Opolski stworzył w Domu Pomocy Społecznej w Prószkowie, miejsca opieki krótkoterminowej, w formie pobytu całodobowego, które będą dostępne od 1 sierpnia 2024 r.
– W ostatnich latach obserwujemy rosnące zainteresowanie opiekunów osób niesamodzielnych profesjonalnymi usługami opiekuńczymi – mówi starosta opolski Henryk Lakwa. – Dlatego też wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, Powiat Opolski, stworzył w Domu Pomocy Społecznej w Prószkowie, miejsca opieki krótkoterminowej, w formie pobytu całodobowego, które będą dostępne od 1 sierpnia 2024 r.
Krótkoterminowe wsparcie jest czym w rodzaju opieki wytchnieniowej dla tych, którzy na co dzień opiekują się osobami starszymi czy niepełnosprawnymi.
– Wprowadzenie dodatkowej oferty umożliwiła nowelizacja ustawy o pomocy społecznej – mówi Katarzyna Ścipień, dyrektorka Domu Pomocy Społecznej w Prószkowie. – Pobyt krótkoterminowy w DPS-ie nie jest usługą komercyjną. W związku z tym osoby, które chciałyby skorzystać z tej formy wparcia powinny się zgłosić do swojego urzędu miasta czy gminy, bowiem to właśnie gminy finansują pobyt swoich mieszkańców w DPS-ach.
– Miejsca opieki krótkoterminowej w DPS są adresowane do osób, które ze względu na wiek, niepełnosprawność bądź chorobę wymagają nieustannej opieki – mówi Katarzyna Ścipień. – Jest to w istocie oferta dla ich opiekunów, którzy na co dzień sprawują niemal 24-godzinną opiekę nad tymi osobami, W ramach opieki krótkoterminowej mogą umieścić osobę niepełnosprawną czy chorą w DPS na okres do 30 dni. Daje im to możliwość odpoczynku od codziennej całodobowej, pozałatwiania spraw czy zajęcia się własnym zdrowiem.
W Domu Pomocy Społecznej w Prószkowie zostały wydzielone 3 pokoje na pobyt krótkoterminowy, w których może zamieszkać 6 osób, w budynku dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych, położonym w centrum Prószkowa, otoczonym zabytkowym parkiem. Wszystkie oferowane pokoje posiadają węzeł sanitarny, a usługi obejmują opiekę i pielęgnację, pełne wyżywienie, ofertę zajęć terapeutycznych, wsparcie fizjoterapeutów oraz opieką psychologiczną. Koszt pobytu został określony na 238 zł. za 1 dobę.
Z usług opieki krótkoterminowej mogą korzystać osoby, które ze względu na wiek, niepełnosprawność lub chorobę, wymagają doraźnej pomocy. Usługi mogą być przyznane na wniosek osoby zainteresowanej, kierowany do Ośrodka Pomocy Społecznej, wydanej zgodnie z art. 55b ust. 9 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej po dokonaniu uzgodnień z Domem, jako realizatorem usług wsparcia krótkoterminowego świadczonego w formie pobytu całodobowego.
Fot. Monika Kluf