Na terenie naszego województwa rusza Program KUPUJĘ U SIEBIE. Jest to najnowsza inicjatywa Stowarzyszenia "Nowoczesna Opolszczyzna" mająca na celu pomoc lokalnym przedsiębiorcom w nierównej walce z dużymi sieciami handlowymi, koncernami międzynarodowymi oraz korporacjami. Program powstał głównie po to, aby zwrócić na ten fakt uwagę oraz, aby w  wymierny sposób pomóc im w tej codziennej walce. Program ten ma również pomóc najuboższej części opolskiego społeczeństwa podczas codziennych zakupów, czy korzystania z różnego rodzaju usług.

Program chce zwrócić uwagę na fakt, iż w dużych dyskontach niekoniecznie jest taniej, a poza tym, przy porównywaniu ceny należy wziąć pod uwagę jakość tych produktów oraz ich świeżość. Niejednokrotnie produkty naturalne, świeże i dobrej jakości, są nieosiągalne w dużych sieciach handlowych. Na przykład wyroby mleczarskie, te najzdrowsze i najsmaczniejsze, powinny być z krótkimi terminami ważności. Takie wyroby od producenta do centrum logistycznego, a następnie do poszczególnych dyskontów muszą pokonać wielkie odległości. Tym samym nie jest możliwe, aby były to właśnie te z krótkimi terminami przydatności do spożycia, a więc najzdrowsze i mające największą wartość odżywczą. Takie produkty klient ma możliwość kupić tylko w lokalnych sklepach, które są zaopatrywane przez lokalnych producentów.

Właśnie na ten problem program KUPUJĘ U SIEBIE ma zwrócić uwagę oraz nakłonić konsumentów do zmiany swoich przyzwyczajeń.

Problem ten dotyczy również produktów przemysłowych. Dobra jakość nabywanych produktów jest równie bardzo istotna przy produktach trwałych. Są one nabywane w celu długotrwałego użytkowania, a ich zakup wiąże się z większymi kosztami. Jeśli kupimy nieświeży produkt spożywczy wartości kilku złotych, to go po prostu wyrzucamy. Jeśli kupimy drogi produkt przemysłowy, który nie będzie spełniał naszych oczekiwań, mamy większy problem.

Program KUPUJĘ U SIEBIE poprzez prowadzoną kampanię społeczną chce uświadomić opolskim konsumentom, że kupując u lokalnych kupców, korzystając z lokalnych restauracji, czy też korzystając z usług opolskich rzemieślników, wspierają swoją okolicę. Lokalni przedsiębiorcy płacą  podatki, które w znacznej części wracają do danego samorządu, czyli miasta lub gminy. Te z kolei mają więcej środków na lepszą edukację dzieci, czy też na lokalne inwestycje.

Nazwa KUPUJĘ U SIEBIE, mówi dokładnie, że, kupując u naszego bliskiego sąsiada sami dokładamy się np. do remontu ulicy, chodnika,  czy też ławek w parku. Kupując więc lokalnie, sami rozwijamy swoje najbliższe otoczenie. Dla odmiany – kupując w zagranicznych dyskontach zagraniczne produkty – wspieramy odległe niejednokrotnie miejsca. Pamiętać należy również o tym, że lokalne firmy często biorą udział w życiu danego miasta, wioski, czy gminy. Są one często sponsorami lokalnych imprez takich jak dożynki, "dni miasta", itp. Trudno jest tam dojrzeć którąś z wielkich międzynarodowych korporacji. Lokalni przedsiębiorcy również są niejednokrotnie inwestorami w swoim najbliższym otoczeniu, często remontując m.in. zdewastowane obiekty. Dzięki temu nasze otoczenie staje się ładniejsze. Należy również pamiętać, że robiąc zakupy u lokalnych kupców dbamy o środowisko, gdyż produkty, które są transportowane na krótsze odległości, zmniejszają zanieczyszczenie powietrza przez transport drogowy.

Podmioty biorące udział w programie będą odpowiednio oznakowane, a pełna aktualna lista punktów będzie na stronie internetowej programu. Oczywiście partner będzie musiał spełnić kilka warunków, aby mógł skorzystać z naszego programu. Musi mieć swoją siedzibę na terenie województwa opolskiego, a jeśli jest np. restauratorem, to musi przygotowywać posiłki głownie z lokalnych produktów. Warunki przystąpienia będą ustalane z każdym z chcących wziąć udział w programie indywidualnie.

Przewiduje się, że miesięczny koszt udziału partnera w programie wyniesie kilkanaście złotych, ale może on być on zredukowany do zera. To zależy m.in. od tego, czy dany punkt będzie chciał na swoich półkach dodatkowo reklamować produkty opolskich producentów. Na Opolszczyźnie jest ponad 900 producentów z branży spożywczej, a więc każdy z osiedlowych sklepów znajdzie w swoim asortymencie coś  produkowanego właśnie przez opolskiego producenta. Ważne jest, aby potencjalny Klient, który zechce właśnie kupić opolski produkt, bardzo łatwo znalazł go na półce.

Nieodłącznym elementem tego programu jest program rabatowy OPOL-BONUS. Osoba posiadająca kartę rabatową będzie mogła w wybranych placówkach korzystać ze zniżek i rabatów ustalanych przez poszczególnych przedsiębiorców. Program ten będzie więc bardzo elastyczny. Nie będzie on narzucał warunków czy poziomów zniżek, gdyż specyfika działalności każdego z drobnych kupców lub rzemieślników jest inna.

Kartę rabatową będzie można nabyć w wybranych placówkach, a standardowo będzie kosztowała 18,90 zł. Przewidywane są natomiast zniżki, jak i karty darmowe dla najuboższych. Istotne jest również to, iż z karty będzie można korzystać w placówkach na terenie całego województwa opolskiego.

17 lipca o godz. 16.00 w Urzędzie Miasta i Gminy Ozimek odbędzie się pierwsze spotkanie autorów programu z przedsiębiorcami z Gminy Ozimek. Spotkanie to odbędzie przy bardzo dużej pomocy i zaangażowaniu Burmistrza Ozimka – Pana Jana Labusa.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Autorzy, którzy chcą, aby ich artykuły, napisane na łamach "Grupy Lokalnej Balaton" w latach 2013-2016, widniały na portalu informacyjnym Opowiecie.info proszeni są o przesłanie tytułu artykułu oraz zawartych w nim zdjęć na adres: news@opowiecie.info