Kurznie z gminy Popielów zdobyły pierwsze miejsce w kategorii Najpiękniejsza Wieś, Gąsiorowice z gminy Jemielnica w kategorii Najlepszy Projekt Odnowy Wsi. Z kolei za najpiękniejszą wieś 25-lecia Odnowy Wsi Opolskiej uznano Niezdrowice w gminie Ujazd.
Do konkursu „Piękna Wieś Opolska 2022” zgłosiło się 8 wsi w kategorii „Najpiękniejsza wieś”, 12 projektów w kategorii „Najlepszy projekt odnowy wsi” i 7 wsi w kategorii „Najpiękniejsza wieś 25-lecia Odnowy Wsi Opolskiej”.
Kurznie to malownicza miejscowość w gminie Popielów, w której aktywnie działa m.in. Koło Gospodyń Wiejskich. Sołectwo konsekwentnie realizuje wiele działań promujących dziedzictwo kulinarne, m.in. festyny, warsztaty, szkolenia. Centrum miejscowości to dobrze i funkcjonalnie urządzona przestrzeń przystosowana do organizacji szeregu przedsięwzięć. W miejscowości znajduje się świetlica wiejska z zagospodarowanym placem rekreacyjno-sportowo-zabawowym, w której spotykają się członkowie klubu seniora „Senior Caffe”, realizując zajęcia warsztatowe oraz dziecięca grupa taneczna „FANI”. Komisja konkursowa doceniła przede wszystkim zdolności organizacyjne, angażujące wszystkich mieszkańców w poszczególne projekty odnowy wsi, zwłaszcza dzieci i młodzież, która w dużym stopniu zaangażowana była w prezentację swojej miejscowości podczas wizytacji konkursowej, co zostało zauważone i docenione przez członków komisji. Dostrzegła także działalność także prężną działalność Koła Gospodyń, które jak informuje Alicja Gieża sołtyska Kurzni, zakończyło właśnie realizację projektu Nasze tradycje są smaczne. – Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie, poświęcony czas i wspaniałą atmosferę – mówi Gieża. – Dziękujemy Samorządowi Województwa Opolskiego za dofinansowanie projektu.
„Szlak gąski” to innowacyjny projekt, w ramach którego został stworzony szlak z autorskimi figurkami gąsek, cieszący się ogromną popularnością wśród turystów i mieszkańców wsi. Każda gąska została spersonalizowana względem miejsca, które wskazuje. Ciekawym pomysłem było również nadanie figurkom dawnych, poniekąd zapomnianych już imion śląskich. Projekt cały czas się rozwija, m.in. za sprawą sukcesywnie dodawanych nowych gąsek. Realizacja projektu w dużym stopniu pobudziła mieszkańców Gąsiorowic do wspólnego działania, integracji i przede wszystkim do realizacji nowych projektów. Komisja konkursowa doceniła bardzo duże zaangażowanie mieszkańców w realizację działań poprawiających jakość i standard życia mieszkańców, troskę o tradycję, jak również ogromny potencjał drzemiący w mieszkańcach. – Do Gąsiorowic przyjeżdża wielu turystów przyjeżdżają turyści. Chodzą po wsi, oglądają nasze gąski i czytają plansze z informacjami – mówi Mateusz Stróżyk, prezes Stowarzyszenia Odnowy Wsi Gąsiorowice.
Za najpiękniejszą wieś 25-lecia Odnowy Wsi Opolskiej uznano Niezdrowice w gminie Ujazd.
To wieś mocno stawiająca na rozwój i integrację. Cyklicznie w sołectwie odbywa się wiele imprez, w które zaangażowane są wszystkie organizacje działające na terenie wsi, m.in. cieszący się bardzo dużym zainteresowaniem charytatywny „Bieg Zeflika”. Sołectwo z powodzeniem pozyskało środki m.in. na odnowienie alei czereśniowej, posadzenie drzew w centralnej części wsi oraz na nasypie przy Kanale Gliwickim, które cieszą się ogromnym zaangażowaniem ze strony mieszkańców. Postawiono siłownię na świeżym powietrzu, doposażono plac zabaw. Pięknie zagospodarowane i ukwiecone centrum wsi jest niewątpliwą zasługą mieszkańców. Tereny wokół Domu Wiejskiego i Domu Dziennego Pobytu Seniora zachęcają do aktywnych form spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Niedawno wykonana tężnia solankowa jest innowacyjnym elementem infrastruktury sołectwa. Komisja doceniła ogromny potencjał drzemiący w mieszkańcach, duże zaangażowanie oraz przeświadczenie o słuszności podejmowanych działań na korzyść swojej wspólnoty, jak również sposób zaprezentowania swojej miejscowości przez dużą grupę mieszkańców w różnym wieku.
– Nasi mieszkańcy widzą, że to co robią sprawia, że wieś jest coraz piękniejsza- mówi Adrian Urbańczyk, prezes Stowarzyszenia i Odnowy Wsi Niezdrowice. – A pomysłów mamy tyle, że starczy na kilkadziesiąt najbliższych lat – dodaje.
Nagrody zostały wręczone dziś podczas gali w Filharmonii Opolskiej. To było szczególne spotkanie ludzi, którzy ćwierć wieku temu podjęli się udowodnienia światu, że „Opolanin Potrafi” i że Wieś Opolska jest piękna. Jak przyznaje marszałek Andrzej Buła można wskazać konkretne nazwiska ludzi, którzy stworzyli zaczyn tego działania. – Ryszard Wilczyński, Ewa Kotula, Wiesław Kryniewski i Mariola Szachowicz – wyliczył. – Ryszard Wilczyński popatrzył przez pryzmat swojej pasji do obszarów wiejskich i do tego, że trzeba znaleźć pomysł na życie na wsi. Te cztery osoby to wszystko rozkręciły – przyznał.
Niekwestionowany „ojciec” Programu Odnowy Wsi Opolskiej, były wojewoda, obecny poseł Ryszard Wilczyński przyznaje, że świetnie się czuje jako ojciec tego dorosłego już dziecka. Dodaje jednak, że konieczna jest dalsza praca i dalszy rozwój, ale wszystko to jest możliwe jedynie przy zaangażowaniu społeczności wiejskiej.
Odpowiedzialny w zarządzie województwa opolskiego z sprawy wsi Antoni Konopka zapewnia o wsparciu samorządu wojewódzkiego dla programu. – Dzisiaj, możemy śmiało mówić, że te 25 lat to dobry okres dla opolskiej wsi. Często nie zauważamy zachodzących przemian, ale one są faktem bezsprzecznym.
Marszałek Andrzej Buła podsumowując 25 letnia pracę przypomniał program operacyjny „kapitał ludzki”. Aby utrzymać efekt synergii w procesie rozwoju, istotne jest stworzenie systemu powiązań między członkami zespołu, który spowoduje, że efekt końcowy pracy zespołu będzie większy niż suma efektów uzyskanych przez poszczególnych pracowników. – Po stronie urzędu marszałkowskiego w pracę nad rozwojem wsi zaangażowane są niemal wszystkie departamenty i ja prozę moich współpracowników żeby życie na wsi widzieli nie tylko swojego, jednego departamentu, bo życie tam toczy się w wielu obszarach. Teraz mamy już pomysły i czekamy tylko na możliwość ich realizacji – konkludował marszałek.
Fot. melonik