Lasy liściaste, szczególnie te nadrzeczne, to jedne z najbogatszych przyrodniczo ekosystemów w Europie. W Stobrawskim Parku Krajobrazowym najcenniejszy obszar lasów liściastych znajduje się w północno-zachodniej części parku, pomiędzy Lubszą a Barucicami.
Ze względu na wyjątkowe walory przyrodnicze został tu powołany obszar ogólnoeuropejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 Lasy Barucickie. O różnorodności biologicznej tych lasów świadczy również fakt, iż wszystkie rezerwaty przyrody, jakie znajdują się na terenie Stobrawskiego Parku krajobrazowego („Lubsza”, „Rogalice”, „Leśna Woda” i „Barucice”), leżą właśnie w tym rejonie.
Największe powierzchnie zajmują tu lasy grądowe, w których rosną głównie dęby, lipy i graby. W miejscach, gdzie nie dokonano w przeszłości zrębów zupełnych, zachowały się fragmenty starodrzewi, stanowiących enklawy drzewostanów o cechach zbliżonych do naturalnych. Siedliska grądowe to także miejsca występowania charakterystycznego zespołu fauny leśnej, w tym gatunków o dużym znaczeniu dla całej UE.
Można tu wymienić m.in.: muchołówkę białoszyją, dzięcioła czarnego oraz średniego. Wiekowe drzewa liściaste (np. dęby i lipy) są siedliskiem rzadkich gatunków chrząszczy: pachnicy dębowej i kozioroga dobosza. Ich liczne występowanie w tym rejonie stanowiło jeden z głównych motywów ustanowienia obszaru Natura 2000. Spotkać tu można również rzadkie i chronione rośliny, takie jak należąca do storczyków kukułka Fuchsa, podkolan biały czy listera jajowata.
Osią całego obszaru jest rzeka Smortawa, której zimne nawet latem wody zamieszkuje m.in. chroniony minóg strumieniowy. Wzdłuż jej brzegów rosną coraz rzadsze już dzisiaj łęgi: wierzbowo-topolowe i jesionowo-olszowe.
W Lasach Barucickich można się natknąć na pozostałości po poligonie należącym do fabryki Kruppa, która znajdowała się podczas II wojny światowej w Jelczu-Laskowicach. Do dzisiejszych czasów najlepiej zachowały się 4 bunkry leżące w linii prostej, oddalone od siebie o ok. 2 km. Posiadają one szczeliny obserwacyjne, które umożliwiały załodze bunkra dokładną obserwację pocisków wystrzeliwanych z odległej strzelnicy. Ten wyjątkowo ciekawy przyrodniczo obszar może szczególnie przyciągać obserwatorów dzikiej przyrody. Należy pamiętać jednak, że zwłaszcza w tak cennych miejscach, bardzo ważne jest poruszanie się tylko po wyznaczonych do tego szlakach i ścieżkach. W tym rejonie mamy do dyspozycji żółty szlak turystyczny oraz ścieżki przyrodnicze Nadleśnictwa Brzeg zlokalizowane w pobliżu Rezerwatu przyrody „Lubsza” i miejscowości Rogalice.
Źródło i fot. Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych/Oddział Stobrawski Park Krajobrazowy