Uniwersytet  Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu jest trzecią uczelnią, z którą Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu podpisało umowę o współpracy. Jej pokłosiem jest leczenie niepłodności w ramach badań naukowych.

 

Umowa z Uniwersytetem Medycznym ma inny zakres niż z te dotyczące praktyk i staży – z Państwową Medyczną Wyższą Szkołą Zawodową i Uniwersytetem Opolskiem.

– To współpraca o charakterze ściśle naukowym, polegający na współpracy Laboratorium Diagnostyki Niepłodności Klinicznego Centrum z Katedrą i Zakładem Diagnostyki Laboratoryjnej wrocławskiej uczelni – mówi Edward Puchała, dyrektor Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i  Neonatologii w Opolu.

Oba laboratoria prowadzą m.in. badania naukowe i projekty naukowo–badawcze dotyczące leczenia niepłodności wynikającej z przyczyn idiopatycznych oraz autoimmunologicznych.

– Program badań obejmuje poszukiwania markerów biochemicznych niepłodności męskiej w obrębie plazmy nasienia, czyli wydzielin gruczołów i komórek traktu rozrodczego, z wyłączeniem plemników. Wyniki badań będą mogły wspomagać laboratoryjną diagnostykę męskiej niepłodności – tłumaczy dr hab. Ewa Kratz, kierownik Katedry i Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej wrocławskiej uczelni.

– Współpraca z wrocławskim ośrodkiem jest ogromną szansą na rozwój naukowy naszego laboratorium z uwagi na ogromne doświadczenie w tematyce niepłodności męskiej prof. Ewy Kratz – podkreśla dr Iwona Gilowska, kierownik Laboratorium Diagnostyki Niepłodności z „Klinicznego Centrum” w Opolu.

– Dzięki kompleksowej diagnostyce niepłodności realizowanej w naszym Referencyjnym Ośrodku Diagnostyki i Leczenia Niepłodności – polegającej m.in. na analizie zarówno gospodarki hormonalnej, jak i wysoce specjalistycznemu badaniu seminogramu, m.in. fragmentacji DNA, czy testów MAR – zdiagnozowanie potencjalnej przyczyny niepłodności męskiej staje się bardzo prawdopodobne – dodaje.

CZYTAJ też: Na opolskiej porodówce o 129 łóżek więcej. Koszt to ponad 670 tys. zł

Przypomnijmy też, że opolska porodówka współpracuje już z Państwową Medyczną Wyższą Szkołą Zawodową  w Opolu w zakresie kształcenia położnych i pielęgniarek oraz z Uniwersytetem Opolskim w zakresie kształcenia studentów kierunku lekarskiego.

– W skali roku praktyki oraz staże studenckie odbywa u nas ok. 200 studentów pielęgniarstwa i położnictwa PMWSZ. Pierwsze praktyki odbyło tu też kilkunastu studentów kierunku lekarskiego UO – informuje Iwona Nawrot–Szczepanik, rzecznik prasowy Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu.

CZYTAJ: Początek rozbiórki Cieplaka i pamiątkowe selfie przed wyburzeniem [WIDEO, ZDJĘCIA]

Fot. Anna Konopka

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.