W Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii przy ul. Reymonta w Opolu działa Referencyjny Ośrodek Diagnostyki i Leczenia Niepłodności. Placówka rozszerzyła zakres badań laboratoryjnych o ponad 100 dodatkowych umożliwiających poznanie przyczyn niepłodności. Z leczenia skorzystało już 180 par, odnotowano około 50 ciąż.

– Odnotowujemy duże zainteresowanie programem również wśród par spoza naszego województwa – tłumaczy lek. Edward Puchała, dyrektor Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu.

Bezpłatne badania umożliwią przeprowadzenie skuteczniejszej diagnostyki pozwalającej określić przyczyny niepłodności szczególnie w zakresie diagnostyki nasienia.

–  W naszym ośrodku można wykonać ok. 90 proc. wszystkich dostępnych na rynku badań niezbędnych do diagnostyki niepłodności u mężczyzn – zaznacza.

CZYTAJ: Leczenie niepłodności bada opolska porodówka i wrocławski uniwersytet

Sprawę precyzuje Małgorzata Królik, kierownik Poradni Diagnostyki i Leczenia Niepłodności.

– W przypadku wyczerpania wszystkich możliwości diagnostycznych oraz zastosowanego leczenia  możemy wykonać badania przygotowujące ich do ostatniej z możliwych metod zapłodnienia, które umożliwia współczesna medycyna, czyli do zabiegów IUI,IVF – wyjaśnia Małgorzata Królik, specjalista położnictwa i ginekologii.

Przyczyny niepłodności. Kobiety a mężczyźni

– Z naszego doświadczenia wynika, że w większości przypadków wystarczające jest stosowane przez nas leczenie. Najczęstszą przyczyną niepłodności u mężczyzn jest  bardzo słaba jakość nasienia, zakażenia układu moczowo – płciowego, a nawet guz jąder.

Przyczyny niepłodności inaczej wyglądają u pań. Wśród nich często są m.in. otyłość, insulinooporność, zaburzenia funkcjonowania tarczycy, zaburzenia immunologiczne, alergie.

Referencyjny Ośrodek Diagnostyki i Leczenia Niepłodności w Klinicznym Centrum działa od ponad 1,5 roku. Został utworzony w ramach Programu Polityki Zdrowotnej – Programu kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce w latach 2016 – 2020 w zakresie interwencji: kompleksowa diagnostyka niepłodności.

Leczenie niepłodności w Opolu. Kto może skorzystać z badań?

Z diagnostyki i leczenia w ramach programu mogą korzystać pary, które od co najmniej roku starają się o potomstwo i nie były wcześniej diagnozowane pod kątem niepłodności.

– Proces diagnostyczny i leczenie, niejednokrotnie trwające kilka miesięcy, został zakończony u ponad 180 par, podobna ilość jest w trakcie diagnostyki i leczenia – informuje Małgorzata Królik.

– Do tej pory odnotowaliśmy co najmniej 50 ciąż. Przy czym należy podkreślić, że wiemy tylko o ciążach, o których poinformowały nas leczące się u nas pary, może ich być zatem znacznie więcej. W gronie naszych pacjentów powitaliśmy już pierwszych rodziców.

SPRAWDŹ TEŻ: Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze. Bawią i uczą troski o środowisko

Leczenie niepłodności w Opolu. Jest już ponad 100 nowych i bezpłatnych badań

fot. Anna Konopka

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.