„LernRAUM.pl” to propozycja dla wszystkich tych, którzy chcieliby swobodnie używać języka niemieckiego w życiu codziennym. Tutaj nikt nie patrzy na błędy czy akcent. Liczy się to, żeby mówić coraz lepiej, wiedzieć coraz więcej, doskonalić się i rozwijać swoje pasje.
– Zapytała mnie studentka na uniwersytecie w Dijon: czy to prawda, że jedynie 50% członków mniejszości niemieckiej w Polsce mówi płynnie po niemiecku, odparłem – zgodnie z prawdą, że to bardzo optymistyczna statystyka – opowiada Bernard Gaida – Przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce. – W istocie musieliśmy walczyć o możliwość używania i nauki języka niemieckiego od pierwszego zarządzenia wojewody śląskiego po II wojnie światowej, zakazującego jego nauczania.
O korzyściach wynikających ze znajomości języków obcych, w tym języka niemieckiego na Opolszczyźnie nikogo rozsądnego przekonywać nie trzeba. – Wiedzieli o tym już pierwsi władcy Polski, którzy musieli umieć posługiwać się tym językiem, bardzo często bowiem mieli niemieckojęzyczne żony – dowodzi Waldemar Gielzok – Prezes Niemieckiego Towarzystwa Oświatowego.
„LernRAUM.pl” to innowacyjny projekt, który powstał pod skrzydłami Mniejszości Niemieckiej. Jego cel jest jasny: członkowie Mniejszości Niemieckiej poprawiają swoje umiejętności językowe, pielęgnują tradycje i kulturę. I przy okazji spędzają miło czas, rozwijając swoje pasje i ucząc się nowych rzeczy.
– W bogatej ofercie aktywności znajdą się różnego rodzaju kursy, na przykład kurs komputerowy, a także warsztaty, jak choćby malarskie czy majsterkowania – wyjaśnia Joanna Hassa – koordynatorka projektu LernRAUM.pl. – Nie zabraknie także propozycji dla miłośników lokalnej historii czy muzyki niemieckiej. W planach są cykle wykładów, dotyczące rozmaitych zagadnień z szerokiego zakresu literatury czy kultury. Uczestnicy będą mogli podyskutować o przeczytanej ostatnio książce czy obejrzanym z rodziną filmie.
Wszelkie aktywności projektu „LernRAUM.pl” prowadzone będą przez doświadczonych referentów z Polski, Niemiec i pozostałych krajów niemieckojęzycznych. Docelowo powstać ma 22 Standortów, czyli lokalizacji gdzie realizowane będą kursy, szkolenia, spotkania i wykłady, a w których działać będą animatorzy kultury. Animatorzy kultury odpowiedzialni będą za planowanie wydarzeń, reklamę i organizację. Standorty ulokowane zostały w takich częściach Polski, gdzie znajdują się koła DFK (Niemieckie Koła Przyjaźni) i organizacje Mniejszości Niemieckiej, a więc głównie na Górnym i Dolnym Śląsku oraz na północy kraju. W województwie opolskim: Chocianowice, Dobrodzień, Głogówek, Kędzierzyn-Koźle, Krapkowice-Otmęt, Prószków, Strzelce Opolskie, Węgry. Województwo śląskie: Łubowice, Tworków, Rybnik, Lędziny, Jastrzębie Zdrój, Świętochłowice, Gliwice, Bytom. A także: w Wałbrzychu, Nidzicy, Olsztynie, Słupsku, Pile i Bydgoszczy.
Absolutnym atutem i wyróżnikiem wszystkich realizowanych zajęć, szkoleń, kursów i spotkań w ramach projektu jest to że odbywają się one tylko i wyłącznie w języku niemieckim. W ten sposób organizacje Mniejszości Niemieckiej motywują swoich członków i sympatyków do aktywnego posługiwania się tym językiem w życiu codziennym. Dla wszystkich organizacji Mniejszości Niemieckiej przekazywanie i posługiwanie się językiem niemieckim to główny priorytet w działalności, to także działanie od którego zależy przyszłość społeczności niemieckiej w Polsce.
Ruszyła również strona projektu: Lernraum.pl, gdzie każdy zainteresowany może zapoznać się ze zbliżającymi wydarzeniami i zapisać się na nie. Na ten moment większość wydarzeń planowana jest stacjonarnie, realizowane są także wydarzenia online, mając na uwadze sytuację epidemiologiczną w Polsce.
Projekt finansowany jest przez niemieckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Budownictwa i Społeczności. Realizowany jest przez Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce oraz Niemieckie Towarzystwo Oświatowe.