Ponad 200 uczestników, kilka kilometrów trasy pieszej do pokonania, konkursy i dobra zabawa. W Łubnianach zorganizowano dziś (17.05) trzecią edycję Rajdu Powstań Śląskich.

– Rajd miał na celu przede wszystkim przybliżenie dzieciom i młodzieży wydarzeń oraz osób związanych z powstaniami śląskimi. Przy okazji promujemy aktywny tryb życia, a także ciekawe miejsca naszego regionu. W jednym wydarzeniu łączymy edukację i sport – mówi Bożena Morawska-Jednoróg, komandor rajdu.

W tegorocznej edycji wzięło udział 201 uczniów wraz z 23 opiekunami z 6 placówek z terenu gminy Łubniany (PSP Jełowa, PSP Łubniany, PSP Brynica) oraz miasta Opola (PSP nr 21 i PSP nr 24).

Trasy liczyły od 3 do 8 kilometrów i prowadziły przez ciekawe ze względów przyrodniczych, jak i historycznych miejsca.

– W rajdzie bierzemy udział drugi raz. Moja grupa wyruszyła z Brynicy. Szliśmy przez Dąbrówkę Łubniańską, aż dotarliśmy na metę przy szkole w Łubnianach. Zatrzymywaliśmy się przy przydrożnych kapliczkach, kościele czy plebanii. Opowiadaliśmy sobie historię naszych sołectw. Nie zabrakło informacji o powstaniach śląskich oraz wydarzeniach, które miały miejsce na tym terenie na przełomie XIX i XX w. – mówi Krzysztof Chaliński, nauczyciel, opiekun drużyny z Publicznej Szkoły Podstawowej w Brynicy.

– Przeszliśmy sześć kilometrów. Trochę nam się dłużyło, ale była to przyjemna wycieczka – opowiadają uczniowie brynickiej podstawówki.

– Szło mi się bardzo dobrze, nogi nie bolą mnie w ogóle – mówi jedna z uczennic.

– Ja jestem zmęczony. Trasa była fajna. Tych kilometrów tak w sam raz, gdyby było więcej, chyba nie dałbym rady – dodaje inny uczestnik rajdu.

Poza przejściem jednej z sześciu tras pieszych, uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w trzech konkursach. W historycznym uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat powstań śląskich. W konkursie sportowym mieli okazję, wykazać się sprawnością fizyczną i takimi umiejętnościami jak celny rzut do kosza, czy skoki na skakance. Z kolei miłośnicy śpiewu prezentowali swoje wokalne umiejętności w festiwalu piosenki o tematyce powstańczej i patriotycznej.

– Poprzez konkursy wprowadzamy nutkę rywalizacji pomiędzy młodzieżą, ale przede wszystkim chodzi nam o dobrą zabawę. Myślę, że w tej edycji również jej nie zabrakło – dodaje Wiesława Palt, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Łubnianach.

W konkursie pieśni patriotycznej największe wrażenie zrobiła reprezentacja PSP w Jełowej. Kolejne miejsca zdobyły drużyny z PSP w Łubnianach oraz PSP nr 24 w Opolu. W konkursie historycznym podium ukształtowało się następująco: I miejsce zdobyło PSP nr 21 w Opolu, II – PSP Brynica, a III – PSP nr 24 w Opolu. W konkursie sportowym zwyciężyła grupa reprezentantów PSP w Jełowej, II miejsce zajęli reprezentanci PSP nr 21 w Opolu, a III – PSP w Brynicy.

Laureatami konkursu na projekt medalu „Bohaterowie Powstań Śląskich” zostali Przemysław Dunat z PSP w Łubnianach oraz Julia Rozwadowska z PSP w Brynicy.

Rozstrzygnięto też konkurs plastyczny na wykonanie plakatu pod hasłem „Powstania Śląskie naszymi oczami”. Bezkonkurencyjni w tej kategorii okazali się uczniowie z PSP w Łubnianach.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz medale. Do zwycięzców trafiły też nagrody rzeczowe, a do drużyn – puchary. Klasyfikacja generalna drużyn przedstawia się następująco:

I miejsce – PSP w Łubnianach,

II miejsce – PSP nr 21 w Opolu,

III miejsce – PSP w Jełowej.

Wydarzenie było również okazją do wręczenia uczniom odznak PTTK. Chętni mogli przenieść się w czasie odwiedzając izbę regionalną, która znajduje się na poddaszu łubniańskiej podstawówki.

Rajd zorganizowała Publiczna Szkoła Podstawowa im. Powstańców Śląskich w Łubnianach wraz z oddziałem PTTK w Opolu, Nadleśnictwem Kup, Nadleśnictwem Turawa oraz Stobrawskim Parkiem Krajobrazowym. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął wójt gminy Łubniany. Portal Opowiecie.info był patronem medialnym rajdu.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Reporterka. Pisze o tym, czym żyje powiat opolski. Absolwentka politologii na Uniwersytecie Opolskim. Miłośniczka podróży małych i dużych. Ponad wszystko uwielbia góry. Na górskich szlakach spędza większość wolnego czasu. Zdarza jej się śpiewać, głównie w chórze. Uwielbia czytać książki, a przy dobrej pogodzie - jeździć na rowerze.