opowiecie-info

Jakub Czerwiński (niebieski strój) zdobywający bramkę na 1-0 dla Piasta Gliwice   © Tomasz Chabior

Piast Gliwice przegrał u siebie z białoruskim BATE Borysów 1-2 i odpadł z kwalifikacji do Ligi Mistrzów już po pierwszej rundzie. Teraz pozostaje mu gra w eliminacjach do Ligi Europy.

Mistrz Polski awans do drugiej rundy kwalifikacji miał na wyciągnięcie ręki. Po zremisowanym 1-1 meczu w Borysowie, do środowego meczu przystępował z jasno określonym celem, którym było wywalczenie awansu.

Gliwiczanie zagrali lepiej, przez ponad 60 minut gry prowadzili 1-0, ale o ich porażce zdecydowało 5 minut w końcówce. – Uważam, że meczu nie wygrała drużyna lepsza, lecz drużyna skuteczniejsza – mówił po meczu Waldemar Fornalik, trener Piasta.

Najlepszy zespół minionego sezonu Ekstraklasy wyszedł na prowadzenie w 21. minucie gry. Piłkę z lewego sektora boiska w pole karne zagrał Ekwadorczyk Joel Valencia, a tam pojedynek główkowy wygrał Jakub Czerwiński.

Niefortunne zagranie pogrzebało marzenia

Od tamtej chwili druga faza eliminacji do Ligi Mistrzów stała przed gliwiczanami otworem. Piast trzymał w garści rywali z Białorusi, którzy nie mieli zbyt wielu okazji do realnego zagrożenia bramce strzeżonej przez Słowaka Frantiska Placha.

Wszystko gwałtownie zmieniło się w 82. minucie. Spotkanie odwróciło się przeciwko Piastowi po fatalnym błędzie Placha, który wychodząc do zagranej w pole karne piłki, przewrócił dobiegającego do niej Serba Nemanję Milicia.

„Jedenastkę” bez problemu wykorzystał Kameruńczyk Hervaine Moukam i wszystko wskazywało na konieczność rozegrania dogrywki. Jednak marzenia osłupiałych po stracie gola gliwiczan 5 minut później skreślił Zachar Wołkow. Piłkarz skierował piłkę do bramki głową po dośrodkowaniu z rzutu wolnego z lewej strony boiska.

Liga Europy na pocieszenie?

Odpadając z kwalifikacji do Ligi Mistrzów, Piast wciąż ma prawo do gry w kwalifikacjach do Ligi Europy – drugich pod względem prestiżu rozgrywek klubowych na Starym Kontynencie.

Zespół z Gliwic występ w eliminacjach do Ligi Europy rozpocznie od drugiej rundy. Jej rywalem będzie debiutujący w pucharach łotewski zespół Ryga FC. Pierwszy mecz Piast rozegra 25 lipca o godz. 20:00 w Gliwicach, a rewanż 1 sierpnia w stolicy Łotwy, czyli Rydze.

Piast Gliwice – BATE Borysów 1-2 (1-0) | dwumecz: 2-3 (1-1, 1-2)

Bramki: 21. Czerwiński (1-0) – 82. Moukam (karny, 1-1), 87. Wołkow (1-2)

Piast: Plach – Pietrowski, Korun, Czerwiński, Kirkeskov – Konczkowski (83. Badia), Dziczek, Hateley, Valencia, Félix (87. Aquino) – Parzyszek. Trener: Waldemar Fornalik.

BATE: Cziczkan – Rios, Wołkow, Simović, Filipović – Skawysz, Bieriozkin (75. Moukam), Jabłonskij, Baga, Stasiewicz – Tuominen (57. Milić). Trener: Alyaksey Baha.

Żółte kartki: Plach – Jabłonskij

Sędziował: Antti Munukka (Finlandia)

Widzów: 9 312