Muzeum Śląska Opolskiego promuje twórczość Jana Cybisa, wybitnego opolskiego malarza w przestrzeni miejskiej. Od niedawna trzy lightboxy, czyli podświetlane instalacje z reprodukcjami dzieł artysty można zobaczyć przy Galerii Muzeum Śląska Opolskiego, obok dworca PKP i przy plastyczniaku na Pasiece.

– Mam nadzieję, że taka inicjatywa wyjścia do ludzi z twórczością tego malarza spotka się z zainteresowaniem oraz chęcią oglądnięcia jego spuścizny w naszej Galerii Muzeum Śląska Opolskiego – tłumaczy Monika Ożóg, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego.

Lightboxy promują malarstwo Jana Cybisa w centrum Opola [ZDJĘCIA]

Na lightboxach propagowanie twórczości Jana Cybisa, malarza urodzonego w Wróblinie (gmina Głogówek) w 1897, się nie zakończy. Muzeum przygotowało cały program działań promujących Cybisa w naszym województwie.

– Na razie będziemy w Opolu, ale mam nadzieje, że jeżeli uda nam się pozyskać różne granty pojawimy się z „Cybisową ofertą wyjazdową” w większości miejscowości naszego województwa – zapowiada dyrektor.

Ligtboxy, czyli podświetlane instalacje z reprodukcją wybranych dwóch dzieł można podziwiać przy Galerii Muzeum Śląska Opolskiego przy ul. Ozimskiej 10 (motyw pejzażowy z Wróblina oraz Martwa natura niebiesko-czerwona), przy PKP (Perski dzban, Pejzaż z fioletowym niebem) oraz przy plastyczniaku na wyspie Pasiece (Kwiaty, Pejzaż z Orłowa).

Muzeum Śląska Opolskiego Jana Cybisa chce też promować wśród dzieci.

– Może kiedyś któreś z nich zainspirowane w dzieciństwie lekcjami u nas przerośnie mistrza – zastanawia się z uśmiechem Monika Ożóg.

Lightboxy promują malarstwo Jana Cybisa w centrum Opola [ZDJĘCIA]

Okazja do sprawdzenia swoich sił już wkrótce. Instytucja zaprasza na warsztaty „Muzeum na ferie”. Czekają zajęcia dla grup półkolonijnych i zorganizowanych wśród, których jest specjalny cykl „Być jak Cybis” (terminy: 30.01, 1.02, 6.02, 8.02).

Zapisy pod nr. tel. 77 44 31 761 (Dział Edukacji Muzealnej), bilet warsztatowy: 10 zł od osoby. Narzędzia i materiały plastyczne zapewnia muzeum. Czas trwania: 60 – 90 minut.

W styczniu będą miały miejsce kolejne oprowadzania kuratorskie dr Joanny Filipczyk z działu sztuki MŚO po wystawie „Jak Cybis?…” (10.01 i 19.01), natomiast w lutym na zakończenie wystawy czasowej laureatów nagrody Cybisa muzeum zaprosi ciekawych gości, którzy mieszkając w zupełnie innych regionach Polski promują naszego rodzimego artystę.

– W nowym roku zamierzamy też w jeden dzień tygodnia wydłużyć godziny otwarcia wszystkich obiektów Muzeum Śląska Opolskiego i być może uda się wypracować cykliczny program ciekawych wykładów i pogadanek związanych z Cybisem właśnie w galerii przy ul. Ozimskiej – zapowiada Monika Ożóg.

Lightboxy promują malarstwo Jana Cybisa w centrum Opola [ZDJĘCIA]

– Cały nasz muzealny zespół pracuje też nad uruchomieniem nowego projektu „Urodzin w Muzeum”. Jednym z tematów przewodnich takich urodzin będzie ten związany z Cybisem. Może okaże się, że nasi mali Jubilaci będą w przyszłości Cybisami – zapowiada.

Nowością jest również atrakcja dla uczniów plastyczniaka, którzy od 7 stycznia będą mogli za darmo odwiedzać wszystkie wystawy stałe muzeum.

– Młodzież nie na darmo uczęszcza do placówki imienia Jana Cybisa. Stąd muzeum stwarza dla nich takie wyróżnienie – kończy dyrektor.

Fot. Anna Konopka

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.