Na peryferiach wsi Goszczowice (gmina Tułowice) znajdował się kurhan, a właściwie to "kurhan". Krążyła wprawdzie opinia, że jest to prawdziwy kurhan, czyli grobowiec z pradawnych czasów, ale nie potwierdziły tego badania archeologów. Ich zdaniem jest to obiekt dość współczesny.
O goszczowickim "kurhanie" pisaliśmy już dwukrotnie. Zainteresowani znajdą te artykuły pod adresami:
https://www.grupalokalna.pl/powiat-opolski/monitoring-i-druty-pod-napieciem
https://www.grupalokalna.pl/powiat-opolski/zagadka-sarniego-pola
Teraz więc tylko krótkie przypomnienie. Na polach Goszczowic znajdował się dziwny pagórek otoczony rowem:
Tak wyglądał on z bliższej odległości:
Obiekt uważany był za kurhan, czyli grobowiec z pradawnych czasów. Na mapie "Bory Niemodlińskie", wydanej w 2015 roku przez Studio PLAN, obiekt oznaczony jest symbolem właściwym dla kurhanów, czyli znaczkiem przypominającym mogiłę (w lewym górnym rogu zamieszczonego poniżej fragmentu wspomnianej mapy):
Niedawno skontaktował się z nami pan Sławomir Witkowski z Łambinowic historyk amator i pasjonat dziejów swojej okolicy. Pan Sławomir przekazał nam smutną wiadomość na temat "kurhanu". Brzmiała ona tak:
Kurhan z pola już nie istnieje, wiosną tego roku przeprowadzono wycinkę wszystkich drzew, jakie na nim się znajdowały, by następnie całość zrównać z ziemią.
Otrzymaliśmy też od pana Sławomira zdjęcie, które na przełomie marca/kwietnia wykonał jego kolega. Widać na nim splantowany już "kurhan":
Z jednej strony smutne jest, że znika z krajobrazu obiekt będący turystryczną atrakcją. Nie był on wprawdzie kurhanem, ale był zagadką, bo powód, dla którego wykonano go, nie jest znany. Z drugiej strony rozumiemy właściciela pola. Dochodziły do nas słuchy, że różni młodzi ludzie często urządzają sobie na "kurhanie" jakieś balangi. A przecież on był w środku pola, więc powstawały straty w uprawach. Na pocieszenie pozostaje informacja, że "kurhany" były dwa. Ten drugi jest w lesie i zapewne nikt go nie ruszy. Mapka z zaznaczonymi oboma kurhanami jest w artykule "Zagadka Sarniego Pola" (drugi z podanych wcześniej linków).