Łokieć tenisisty to choroba, która wiąże się z silnym bólem, a często także obniżeniem sprawności ręki. Najbardziej narażone na nią są osoby pracujące w biurze, szwaczki, mechanicy czy muzycy.

Łokieć tenisisty – jak uśmierzyć ból?

Choroba wykryta we wczesnym stadium może zostać szybko i skutecznie wyleczona za pomocą bezinwazyjnych metod. Dowiedz się więcej o przyczynach i leczeniu łokcia tenisisty!

Łokieć tenisisty – przyczyny
Przez wiele lat uważało się, że przyczyną łokcia tenisisty jest zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Nowsze badania wykazały, że główną przyczyną są mikrouszkodzenia włókien kolagenowych ścięgien, powstałe w wyniku nadwyrężenia ręki. Za problem odpowiedzialny może być również ucisk gałązki nerwu promieniowego przez znajdującą się nad nim tkankę łączną, a także osłabienie mięśni ręki, przez co w wyniku ruchów nadgarstkiem może dojść nawet do naderwania mięśni.

Łokieć tenisisty  – objawy
Do najbardziej charakterystycznych objawów łokcia tenisisty należy ból w okolicy łokcia, który w początkowych stadiach choroby nasila się w czasie ruchu. W późniejszych fazach może on nawet pozostawać na stałe, dokuczając choremu nawet w fazie spoczynku. Niekiedy towarzyszą mu problemy z utrzymaniem przedmiotów wraz z osłabieniem kończyny. Chory może mieć problem z podstawowymi czynnościami, jak podniesienie kubka czy uścisk ręki. Czasem przy łokciu tenisisty może występować również tkliwość tkanek, opuchlizna oraz poranna sztywność stawu.

Łokieć tenisisty – leczenie
Leczenie w przypadku łokcia tenisisty obejmować może różne czynności, zależne przede wszystkim od stadium zaawansowania choroby. W pierwszej fazie wyjątkowo skuteczne są zabiegi fizjoterapeutyczne, a także stosowanie środków przeciwbólowych w celu złagodzenia objawów. Można wybierać spośród rozmaitych typów, które różnią się przede wszystkim typem substancji czynnej oraz formą podania. Do najpopularniejszych, a przy tym niezwykle skutecznych, należą plastry medyczne, proste i wygodne w stosowaniu, a przy tym bezpieczne dla organizmu. Skuteczne będą również krótkie masaże okolicy łokcia, które pozwolą rozluźnić mięśnie.

Przy problemie łokcia tenisisty często zaleca się również ESWT, czyli Extracorporeal Shock Wave Therapy. Polega ona na oddziaływaniu na zmienioną chorobowo tkankę elektromagnetyczną falą uderzeniową, która oddziałuje na neurony, hamując odczuwanie bólu.
W przypadku bardziej zaawansowanych zmian w okolicy stawu, sposobem wykorzystywanym w kuracji łokcia tenisisty będzie zastosowanie plastikowej ortezy, a nawet opatrunku gipsowego, który unieruchomi kończynę. Wspomoże to regeneracje zmienionego chorobowo miejsca, a przy tym zapobiegnie powstawaniu dalszych zmian degeneracyjnych.

Na tzw. łokieć tenisisty bardzo często stosuje się kinesiotaping. Polega on na naklejaniu specjalnej taśmy w okolicach zmienionych chorobowo, co pomaga uśmierzyć ból. Jedną z coraz częściej stosowanych metod w przypadku łokcia tenisisty jest kuracja osoczem bogatopłytkowym. W jej przebiegu od pacjenta pobierana jest krew, którą następnie umieszcza się w wirówce. Dzięki temu oddzielone zostaje osocze wraz z płytkami krwi, które następnie wstrzykiwane jest w okolice łokcia. Dla zapewnienia jak największej precyzji oraz bezpieczeństwa iniekcja odbywa się wraz z monitorowaniem za pomocą USG.

Operacja wykonywana jest tylko w przypadku zaawansowanych zmian związanych z wystąpieniem łokcia tenisisty. Dlatego też tak ważne jest, aby jak najszybciej zgłosić się do lekarza. W przypadku mniej posuniętych zmian związanych z łokciem tenisisty fizjoterapia powinna być zupełnie wystarczająca.

Łokieć tenisisty – ćwiczenia
Ćwiczenia zalecane są zarówno w przypadku leczenia łokcia tenisisty, jak i jego profilaktyce. Zazwyczaj są one niezwykle proste i można wykonać je nawet w pracy. Można np. wyciągać przed siebie wyprostowane ręce i kolejno naciskać skierowane w dół pięści. W tej samej pozycji można również zginać nadgarstek w górę i w dół. Już kilka powtórzeń dziennie potrafi złagodzić ból oraz zapobiec rozwojowi problemu dzięki rozciągnięciu i rozluźnieniu mięśni. Dobrym sposobem jest również masaż, polegający na ucisku okolic łokcia, ze szczególnym skupieniem na miejscach, w których odczuwa się ból.

W przypadku podejrzenia łokcia tenisisty bardzo ważna jest jak najszybsza konsultacja lekarska. W przypadku skierowania do fizjoterapeuty warto również poprosić go o pokazanie ćwiczeń do domu, które pomogą zmniejszyć ból i usprawnić rękę.

Itami® 140 mg, plaster leczniczy. Skład jakościowy i ilościowy: każdy plaster leczniczy zawiera 140 mg diklofenaku sodowego (Diclofenacum natricum). Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1 ChPL. Postać farmaceutyczna: plaster leczniczy. Itami® to białe plastry samoprzylepne o wymiarach 10×14 cm, których jedna strona jest wykonana z włókniny, natomiast druga z papieru. Wskazania do stosowania: leczenie krótkotrwałe (nie dłużej niż 7 dni). Miejscowe, krótkotrwałe i objawowe leczenie bólu u osób dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 16 lat w przypadku ostrych nadwyrężeń, zwichnięć czy siniaków kończyn, powstałych w wyniku tępych urazów, np. urazów sportowych. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1 ChPL; u pacjentów z nadwrażliwością na kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ); u pacjentów, u których podczas przyjmowania kwasu acetylosalicylowego lub innych NLPZ wystąpił atak astmy, pokrzywka lub ostry nieżyt nosa; u pacjentów z czynną chorobą wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy; stosowanie na uszkodzoną skórę, niezależnie od rodzaju zmiany: wysiękowe zapalenie skóry, wysypki, zmiany zakażone, oparzenia lub rany; ostatni trymestr ciąży. Podmiot odpowiedzialny posiadający zezwolenie na dopuszczenie do obrotu: Fidia Farmaceutici S.p.A., Via Ponte della Fabbrica, 3/A, 35031 Abano, Terme (Padova), Włochy. Informacji udziela: STADA Poland Sp. z o.o., Al. 3 Maja 6, 05-501 Piaseczno, Polska; Tel. +48 22 737 79 20, Fax +48 22 750 38 82.

ITA/69/19/07.2019

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Jeden komentarz

  1. Dodam jeszcze do grupy zagrożonych pielęgniarki – choc wiadomo, że każda osoba, pracująca poniekąd fizycznie, z obciążeniem i dzwigająca spore ciężary. Ja akurat pracuję z maluchami na oddziale niemowlęcym, wiec praca wymaga częstego podnoszenia dzieci. Stąd u mnie pojawił się problem z łokciem, najpierw delikatny ból, potem często bez konkretnej przyczyny mnie łapał, często na pogodę, jak to się mówi. Z racji zawodu to szybko z tym działałam, jednak nie na nfz, tylko prywatnie. Jestem z Nowego Dworu, wiec szukałam pomocy w Gdańsku i tak skończyło się przyjemnie i skutecznie u doktora Dawida w Handproject na przymorzu. Dla mnie najwazniejsze to działać szybko, bo póxniej może być tylko gorzej doprowadzić rękę do stanu „uzywalności”. 🙂 Dużo zdrowia!

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie