Milionerzy są wśród nas i to wcale nie jest jakaś rzadkość. Dane z Izby Administracji Skarbowej wskazują, że tylko w samym Opolu jest 130 milionerów (czyli jeden na tysiąc mieszkańców), a w powiecie opolskim 92. Do tego liczba majętnych ludzi w naszym województwie ciągle rośnie.

Jak informuje Izba Administracyjno Skarbowa w Opolu, w 2018 roku w naszym regionie liczba osób z dochodem powyżej 1 mln złotych wynosiła 530 osób. Rok później liczba opolskich milionerów zwiększyła się o 56, do łącznie 586.

Dane z Izby Administracji Skarbowej w Opolu wskazują, że milionerzy to głównie przedsiębiorcy, a nie zarabiający na operacjach na rynku kapitałowym. Wśród nich na pierwszym miejscu są m.in. przedsiębiorcy branży budowlanej, za nimi plasuje się transport krajowy i międzynarodowy, a potem właściciele salonów samochodowych i firm z branży stolarstwa okiennego.

Wśród tych 586 milionerów na Opolszczyznie jest tylko dziewięciu, którzy swój majątek zbili na rynku kapitałowym, co przeczy nieco stereotypom, że obecnie szybko dorobić się  można tylko na giełdzie. Choć 2019 w ogóle musiał być dobrym rokiem dla naszych graczy giełdowych, bo liczba milionerów wśród nich wzrosła w porównaniu do 2018 aż o sześciu. Czyli o dwieście procent!

Wyróżniamy się tym bardzo, bo ogólnie w Polsce liczba osób, które w minionym roku dorobiły się majątku z sześcioma zerami na rynku kapitałowym, spadła w porównaniu do 2018.

W całej Polsce jest 34,8 tys. milionerów, to znaczy tyle osób zarobiło w 2019 roku milion złotych bądź więcej. W porównaniu do 2018 roku ich liczba wzrosła o 10,2 proc. I podobnie jak na Opolszczyźnie, prym wiodą przedsiębiorcy.

Najwięcej, bo aż 8,7 tysiąca milionerów, mieszka na Mazowszu. Na drugim miejscu jest województwo łódzkie, gdzie w minionym roku liczba krezusów wzrosła o 16 proc. Na miejscu trzecim, ku pewnemu zaskoczeniu, znalazła się Lubelszczyzna, gdzie ten wzrost wyniósł 14,8 proc.

W ogóle wschodnia Polska odrabia zaległości w bogaceniu się, bo na Podkarpaciu liczba milionerów wzrosła o 17 proc., a na Podlasiu – o 13,3 proc.

A jak zmienia się styl życia osób, których majątek rośnie i stają się milionerami? Z obserwacji Opowiecie.info wynika, że niewiele. Żyją tak, jak żyli rok, dwa i trzy lata wcześniej. W przeciwieństwie do milionerów z totka, którzy po wygranej szastają pieniędzmi na lewo i prawo.

Ciekawe będą dane dotyczące liczby milionerów za 2020 rok, czy ich majątki skruszy epidemia koronawirusa, czy też przejdą przez kryzys sucha stopą i jeszcze się na nim wzbogacą.

Jolanta Jasińska-Mrukot

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarstwo, moja miłość, tak było od zawsze. Próbowałam się ze dwa razy rozstać z tym zawodem, ale jakoś bezskutecznie. Przez wiele lat byłam dziennikarzem NTO. Mam na swoim koncie książkę „Historie z palca niewyssane” – zbiór moich reportaży (wydrukowanie ich zaproponował mi właściciel wydawnictwa Scriptorium). Zdobyłam dwie (ważne dla mnie) ogólnopolskie nagrody dziennikarskie – pierwsze miejsce za reportaż o ludziach z ulicy. Druga nagroda to też pierwsze miejsce (na 24 gazety Mediów Regionalnych) – za reportaż i cykl artykułów poświęconych jednemu tematowi. Moje teksty wielokrotnie przedrukowywała Angora, a opublikowałam setki artykułów, w tym wiele reportaży. Właśnie reportaż jest moją największą pasją. Moim mężem jest też dziennikarz (podobno nikt inny nie wytrzymałby z dziennikarką). Nasze dzieci (jak na razie) poszły własną drogą, a jeśli już piszą, to wyłącznie dla zabawy. Napisałam doktorat o ludziach od pokoleń żyjących w skrajnej biedzie, mam nadzieję, że niedługo się obronię.