W gminach Gogolin, Ozimek, Kolonowskie i Łubniany staną ponad dwumetrowe makiety kroszonki opolskiej. To część kampanii upowszechniającej „Konkurs kroszonkarski” oraz wpisanie kroszonki opolskiej na reprezentatywna listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
W poniedziałek w Muzeum Wsi Opolskiej odbyło się podpisanie porozumień z samorządowcami miejscowości promujących kroszonkarskie tradycje. Wśród nich były Gogolin, Ozimek, Kolonowskie i Łubniany.
– Chcielibyśmy promować kroszonkę w sposób uniwersalny i szeroki. Wiedza o tym, jak bardzo jest związana z regionem musi być przekazana dalej – tłumaczył Jarosław Gałęza, dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej.
Porozumienie z burmistrzami i wójtami dotyczyło ustawienia w czterech miejscowościach makiet kroszonek opolskich. Ale jak zapowiada dyrektor MWO, liczy, że w przyszłości takich miejscowości będzie znacznie więcej.
– Do tego są jednak potrzebne kolejne ustalenia z gminami. Ten projekt realizujemy w ramach programu grantu ministerialnego przy dużym wsparciu urzędu marszałkowskiego – informuje Jarosław Gałęza.
– Cieszę się, że województwo opolskie dostrzegło żywą tradycję zdobienia jaj, która jest wykonywana od wielu lat na terenie naszej gminy – mówił Paweł Wąsiak, wójt gminy Łubniany. – Aktywnie działa u nas wiele twórczyń ludowych, a z kroszonkarstwem spotkałem się też osobiście. W Luboszycach organizowany jest konkurs tworzenia kroszonek, w którym chciałby brać udział również moje córki, więc osobiście szukałem specjalnych narzędzi do ich wykonywania po sklepach.
Wyjątkowe makiety pojawią się najprawdopodobniej w okolicach urzędów gmin miejscowości, które podpisały porozumienia. Jak na razie konferencji w muzeum towarzyszyło uroczyste rozpoczęcie zdobienia makiet kroszonek przez twórczynie ludowe.
– Mimo, że tradycja zdobienia jaj jest bardzo często ukryta, to ona jest wciąż kultywowana. To doskonale widać jeżdżąc po szkołach, przedszkolach podczas warsztatów kroszonkarskich – opowiadała Sabina Karwat, twórczyni ludowa z Jełowej, od kilkunastu lat zrzeszona w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych.
Przypomnijmy, że w ubiegłym roku opolska kroszonka została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Kolejnym krokiem jest wpisanie naszej kroszonki na międzynarodową listę UNESCO.
Fot. Anna Konopka