Muzeum Polskiej Piosenki oraz Towarzystwo Przyjaciół Opola po raz kolejny zaprosiły dzieci i przedszkolaki na muzyczne zajęcia z gwiazdą sceny. Góralskie kolędy i zwyczaje zaprezentował w poniedziałek (17 grudnia) Stanisław Karpiej-Bułecka ze swoim zespołem Future Folk. 

Future Folk wykonuje elektroniczną muzykę taneczną z gatunku dubstep z wpływami folku góralskiego. O tym, jak brzmi przekonali się dziś najmłodsi podczas Małej Akademii Piosenki, której celem jest zaznajomienie dzieci z podstawowywmi pojęciami muzycznymi jak brawa, bisy czy refren.

Gościem każdego spotkania jest znany wykonawca. Warsztaty są więc okazją do zadawania pytań piosenkarzom, szansą na wspólne zdjęcie i otrzymanie bezcennego autografu.

– Podobało mi się wspólne śpiewanie kolęd. Moja ulubiona to zdecydowanie „Cicha noc”. Poza tym ta muzyka i tańce góralskie też były super – oceniał podekscytowany Tomek Więcek z przedszkola nr 55 w Opolu.

– A ten wokalista to naprawdę fajnie śpiewa i w ogóle bardzo mi się podobał na scenie – zachwycała się Maja z tej samej grupy.

Mała Akademia Piosenki. Stanisław Karpiel-Bułecka w świąteczno-góralskim klimacie [WIDEO, ZDJĘCIA]

Zafascynowane przedszkolaki podziwiały żywiołowe występy Future Folk, który tworzą wokalista Stanisław Karpiel-Bułecka i skrzypek Szymon Chyc-Magdzin. Muzycy dzieciom opowiadali nie tylko o góralskiej muzyce, ale także o zwyczajach.

– Po góralsku na kapelusz mówi się kłobuk. Parzenica to rodzaj spinki do spinania koszuli – demonstrował na przykładzie własnego stroju Szymon Chyc-Magdzin.

– A ceprem nazywamy osoby niepochodzące z Zakopanego, ale nie jest to słowo obraźliwe – dodał.

Podczas świątecznej Małej Akademii Piosenki nie mogło zabraknąć wspólnego śpiewania popularnych kolęd oraz utworów autorskich zespołu Future Folk.

Dodajmy, że goście Muzeum Polskiej Piosenki z piosenką „Krakowiacy i górale” zakwalifikowali się w tym roku do finału krajowych eliminacji do 63. Konkursu Piosenki Eurowizji.

Gościem muzycznych zajęć do tej pory były już gwiazdy polskiej piosenki, m.in. Anita Lipnicka, Edyta Jungowska, Kasia Cerekwicka, Renata Przemyk czy Ania Wyszkoni.

Fot. Anna Konopka

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.