Opolska ofensywa kulturalna po lockdownie trwa. Sobotnia Noc Muzeów niesie ze sobą cały szereg atrakcji – niestety w większości jeszcze on-line. Ale niech to będzie przygrywka do naszych osobistych związków z kulturą i muzeami w przyszłości.

Oto niektóre propozycje:

– Choć Archiwum Państwowe w Opolu nie jest placówka muzealną, już od kilku lat aktywnie uczestniczy w Nocy Muzeów i trzeba przyznać, że propozycje archiwum cieszą się ogromnym powodzeniem – przyznał prof.  Mirosław Lenart , dyrektor Archiwum.

W tym roku przeprowadzi w godzinach 18.00-22.00 quiz wiedzy o stronie Powstańcy Śląscy pod hasłem: Spróbuj się, czy wiesz już wszystko? Atrakcyjne nagrody dla uważnych widzów do odebrania przed siedzibą Archiwum Państwowego w Opolu.

– Przed Archiwum jest wystawa, która tym, którzy ją obejrzą pomoże w zdobyciu naszych nagród  – poinstruowała Aleksandra Starczewska-Wojnar.

Miejsce: działanie online (FB).

Uwaga: działania online będą realizowane na platformie Facebook na profilu Archiwum Państwowego w Opolu. http://nowastrona.opole.ap.gov.pl/
https://www.facebook.com/ArchiwumPanstwoweWOpolu

Niezwykle interesująca jest propozycja Muzeum Uniwersytetu Opolskiego:

19.00 – Cenzura w PRL – wykład dr. hab. Mariusza Patelskiego, prof. UOpracownika naukowego Instytutu Historii UO, badacza dziejów najnowszych.
Miejsce: działanie online (FB).
20.00; 21.00 – Premierowe projekcje archiwalnych filmów ze zbiorów Muzeum Uniwersytetu Opolskiego:
20.00 – Z kart 35-lecia WSP.
21.00 – Droga do Uniwersytetu Opolskiego.
Miejsce: działania online (FB).

– Z okazji tegorocznej Nocy Muzeów, Muzeum Uniwersytetu Opolskiego przygotowało specjalne wydarzenia online, które będą prezentowane za pośrednictwem platformy Facebook – zapowiada dyrektorka Muzeum Katarzyna Mazur Kulesza. – Już w sobotę 15 maja zapraszamy na facebookowy profil Muzeum Uniwersytetu Opolskiego. Początek o godzinie 19.00. A w programie: interesujący wykład „Cenzura w PRL” prof. Mariusza Patelskiego z Instytutu Historii UO, który opowie o genezie, rodzajach i licznych przykładach cenzury ze szczególnym uwzględnieniem Opola  a także premierowe projekcje archiwalnych filmów ze zbiorów Muzeum Uniwersytetu Opolskiego. „Z kart 35 -lecia WSP” oraz „Droga do Uniwersytetu Opolskiego”.
Dzięki materiałom filmowym będą Państwo mogli dowiedzieć się, jak funkcjonowała opolska WSP, kiedy zrodził się pomysł utworzenia Uniwersytetu Opolskiego, dzięki komu i czemu udało się to marzenie zrealizować.
Przedstawione dwa pierwsze odcinki Kroniki Filmowej Muzeum Uniwersytetu Opolskiego stanowią początek cyklu, który będziemy realizować na podstawie zgromadzonych w muzeum dokumentów oraz archiwalnych materiałów filmowych – zapowiada pani Dyrektor.

Projekcje tych historycznych nagrań będzie można podziwiać w nowej aranżacji autorstwa Katarzyny Mazur-Kuleszy oraz operatora Filipa Ożarowskiego.

– Prezentowane zasoby archiwalne pozwolą Państwu wrócić do wspomnień z okresu studiów w murach Wyższej Szkoły Pedagogicznej oraz Uniwersytetu Opolskiego. Czekamy na Państwa wspomnienia i pamiątki z tamtych lat.
W tym roku nie możemy niestety zaprosić Państwa do naszej wyjątkowej przestrzeni, ale chętnie spotkamy się online. Zapraszamy na facebookowy profil Muzeum Uniwersytetu Opolskiego. Bądźcie Państwo z nami w tę wyjątkową noc – zachęca Mazur-Kulesza.

Mariusz Patelski o cenzurze w PRL a Archiwum Państwowe o powstaniach śląskich – Noc Muzeów już w sobotę

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.