– Już w kampanii samorządowej zapowiedziałem nowy pomysł na finansową pomoc w realizacji inicjatyw mieszkańców obszarów wiejskich – mówi marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

Marszałkowska Inicjatywa Sołecka dla każdej wsi

Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego Fot. UMWO

Marszałkowska Inicjatywa Sołecka to nowa propozycja Zarządu Województwa Opolskiego, skierowana do wszystkich sołectw w województwie opolskim. Na czym polega?
To pomysł, o którym mówiłem już podczas ubiegłorocznej kampanii wyborczej do samorządów. Zawsze powtarzam, że jak najwięcej inicjatywy i możliwości decydowania trzeba oddać mieszkańcom. Tym razem chcemy ją dać mieszkańcom wszystkich społeczności wiejskich. Innymi słowy – Marszałkowska Inicjatywa Sołecka to propozycja przyznawania dotacji celowych w latach 2020–2022 sołectwom w regionie na realizację ich własnych lokalnych projektów. Mam nadzieję, że będą to pomysły służące promocji i rozwojowi terenów wiejskich, a także integracji i jeszcze większej aktywności lokalnych społeczności.
Mieszkańcy opolskich wsi realizują mnóstwo projektów, korzystają z wielu możliwości ich dofinansowania. Na pewno zaś jest jeszcze wiele pomysłów, które czekają na realizację. Wierzę, że Marszałkowska Inicjatywa wzmocni te działania i jeszcze mocniej zmobilizuje do przygotowania nowych projektów.

Jak ma wyglądać jej realizacja?
O finansową pomoc będą się mogły starać – poprzez swoje urzędy gmin – wszystkie sołectwa w naszym województwie. Program nie ma charakteru konkursu, a każda gmina będzie miała możliwość decydowania, który z pomysłów zostanie zrealizowany jako pierwszy.
Mamy w województwie opolskim ponad tysiąc sołectw, więc jest to ogromne przedsięwzięcie. Nie chcemy nikogo pominąć, więc zamierzamy podzielić je na trzy grupy i będziemy czekali na zgłoszenia jednej trzeciej sołectw z każdej gminy każdego roku przez kolejne trzy lata. To nie konkurs, więc każda społeczność może liczyć na dotację w kwocie 5 tysięcy złotych. A zatem w ciągu trzech lat pieniądze powinny trafić do wszystkich sołectw w województwie. My musimy na ten cel znaleźć w budżecie województwa przez te trzy lata 5 milionów 400 tysięcy złotych, czyli 1 milion 800 tysięcy złotych w każdym roku kalendarzowym.

Kiedy będzie można składać pierwsze projekty?
Teraz organizujemy spotkania informacyjne ze wszystkimi gminami, a jednocześnie opracowaliśmy szczegółowy regulamin Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej. Sama procedura nie powinna sprawiać trudności, nie trzeba będzie pisać skomplikowanych wniosków. Na początku przyszłego roku będziemy czekać na pierwsze projekty, a umowy  z gminami będą podpisywane już w marcu. To oznacza, że czeka nas przez najbliższe miesiące intensywna praca. To bardzo ambitny plan, ale mam nadzieję, że wspólnie uda się nam go zrealizować. Wierzę, że mieszkańcy obszarów wiejskich z naszego regionu skorzystają z tej szansy i będą chcieli wspólnie z nami decydować o wydawaniu pieniędzy z budżetu województwa. Wiele zależy tu od ich aktywności, ale jestem o to spokojny – ta aktywność jest naprawdę imponująca!

Dziękuję za rozmowę.

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie