Marta Lityńska otrzymała tytuł „Zasłużonego dla Gminy Dobrzeń Wielki”, nagrodę wręczono wczoraj (25 stycznia) podczas sesji rady gminy. Pani Marta przez lata szkoliła dzieci i młodzież w sekcji tenisa stołowego „Victorii” Chróścice.

Marta Lityńska urodziła się 30 listopada 1945 roku we Lwowie, gdzie rozwijała karierę jako zawodniczka tenisa stołowego Ukrainy (wówczas ZSRR), awansując do kadry republiki, a następnie została trenerką kadry Związku Radzieckiego. Do Polski przeniosła się w roku 1991 za namową córki, również zawodniczki tenisa stołowego. W latach 1992 – 2016 Marta Lityńska pełniła funkcję trenerki kadry wojewódzkiej, a przez 4 lata także funkcję trenerki kadry Polski kadetek. Trenowane przez nią zawodniczki i zawodnicy wiedli prym nie tylko w województwie opolskim, ale odnosili sukcesy na sportowych arenach kraju.

Od roku 1998 Marta Lityńska związała się z gminą Dobrzeń Wielki. Przyjęła propozycję szkolenia dzieci i młodzieży w nowo powstałej sekcji tenisa stołowego „Victorii” Chróścice. Staraniem ówczesnego dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej w Chróścicach – Huberta Kołodzieja oraz prezesa Victorii Chróścice – Klemensa Webera, szkolenie dzieci i młodzieży w sali gimnastycznej PSP w Chróścicach rozpoczęły się zimą 1998 roku. Sekcja liczyła corocznie około 40 zawodników. Szkolenie prowadzone było od postaw z dziećmi, które dopiero rozpoczynały naukę w szkole podstawowej. Podczas 24 lat pracy przez sekcje przewinęło się co najmniej 400 osób.

Chróścickie drużyny tenisa stołowego na długi czas zdominowały rozgrywki młodzieżowe i juniorskie, a potem dobrze wyszkoleni zwodnicy i zawodniczki „Victorii” z powodzeniem występowali w ligach centralnych m.in. mężczyźni w II i II lidze, a kobiety przez wiele lat w I lidze kobiet. Na szczeblu wojewódzkim w tym okresie „Victoria” zebrała ponad 500 medali, łącznie z kilkoma tytułami Mistrza Województwa.

Liczące się w klasyfikacjach klubowych tytuły zawodnicy zdobywali m.in. na zawodach Olimpiady Młodzieży, Mistrzostwach LZS i Grand Prix Polski. W roku 2008 juniorka Aleksandra Nowak została członkinią Kadry Narodowej i reprezentowała Polskę m.in. na Mistrzostwach Europy w Kazaniu.

Pani Marta pokazała, że jest znakomitym trenerem tenisa stołowego, ale też wyjątkowo zaangażowanych w sprawy wychowawcze opiekunem. Cieszyła się bezgranicznym zaufaniem rodziców, którzy bez obaw przekazywali pod jej opiekę swoje dzieci na czas wielodniowych zawodów. W połowie 2022 Marta Lityńska, ze względu na wiek, zakończyła trwającą nieprzerwanie przez 24 lata pracę szkoleniową w Chróścicach.

Wiele lat pracy Marty Lityńskiej, na rzecz Chróścic i Gminy Dobrzeń Wielki, które zaowocowały prestiżowymi sukcesami naszych zawodników na arenach sportowych województwa i kraju, ale przede wszystkim rozbudzeniem u młodych ludzi zamiłowania do sportu i zdrowej rywalizacji, kształtowaniem prawidłowych postaw w rozwoju młodego pokolenia, zasługuje na uhonorowanie i wdzięczność społeczności Gminy Dobrzeń Wielki.

W uznaniu zasług i pracy jako trenera i wychowawcy młodzieży, Marta Lityńska była wielokrotnie nagradzana przez władze  województwa opolskiego, kraju oraz różnych organizacji sportowych, uzyskując, m.in. odznaczenie za zasługi dla Polskiego Związku Tenisa Stołowego czy odznakę trenera roku. W roku 2018 została wyróżniona medalem „Pasjonat Sportowej Polski 2018”, jak również odznaką Honorową „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego”, której przyznanie jest aktem uhonorowania osoby lub instytucji za szczególne zasługi dla Śląska Opolskiego.

Z wnioskiem o wyróżnienie jej tytułem „Zasłużonego dla Gminy Dobrzeń Wielki” zwrócił się Roman Kupczyk Prezes LZS „Victorii Chróścice”.

Wójt gminy Piotr Szlapa, korzystając z okazji wręczył, podczas dzisiejszej sesji, dyplom uznania Stanisławowi Fedorowi, który przez wiele lat pełnił funkcję trenera i opiekuna młodych zawodników Sekcji Tenisowej LSZ Victorii Chróścice. Wspólnie z Martą Lityńską utworzyli niezwykle efektywną grupę zawodników, która zdominowała rozgrywki tenisa stołowego na szczeblu regionalnym i krajowym. Cała dobrzeńska społeczność była dumna z wyników jakie osiągali zawodnicy i zawodniczki Sekcji Tenisa Stołowego Victorii Chróścice.

Fot. inf. UG Dobrzeń Wielki

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie