Przedmioty, które uchodzą za jedne z najtrudniejszych napisali w środę (17 czerwca) maturzyści z całej Polski. Do egzaminu z chemii przystąpiło około 35 tys. maturzystów, a z informatyką zmierzyło się ich około 10 tys.
Matura z chemii rozpoczęła się o godz. 9.00 i trwała 180 minut. Natomiast egzamin z informatyki ruszył o godz. 14.00 i składał się z dwóch części przedzielonych półgodzinną przerwą. Pierwsza z nich trwała 60, a druga 150 minut.
– Wydaje mi się, że ten egzamin nie różnił się poziomem od tych z poprzednich lat. Pojawiły się zadania mniej i bardziej problematyczne – przyznała Paulina Gandyra, maturzystka z Liceum nr II w Opolu, która napisała chemię. – Najbardziej zaskoczył mnie brak zadań z pierwiastkami z bloku d. Był to dla nas jeden z ważniejszych działów, ponieważ zadania z kolorami na różnych stopniach utlenienia pojawiają się zawsze. Natomiast obliczeniowe były standardowe, ale niezbyt łatwe.
– Moim zdaniem chemia była bardzo ciężka, a arkusz można zaliczyć do jednego z najtrudniejszych, z którymi miałam styczność – oceniła Klaudia Nanko, absolwentka Liceum w Dobrzeniu Wielkim. – Najbardziej zaskoczyła mnie liczba zadań rachunkowych, przez które trudno było zmieścić się w wyznaczonym czasie. Było też kilka poleceń związanych ze związkami chemicznymi, których wcześniej nie znałam.
Matura w dobie koronawirusa
Pierwotnie matury miały odbywać się w maju, ale z powodu pandemii koronawirusa przesunięto je na czerwiec. Zmodyfikowano również ich formę. Przede wszystkim zrezygnowano z egzaminów ustnych, ponieważ te i tak nie są brane pod uwagę podczas rekrutacji na polskie uczelnie. Przystąpi do nich jednak nieco ponad 300 osób z całego kraju, które wybierają się do zagranicznych szkół wyższych.
W tym roku warunkiem uzyskania świadectwa dojrzałości będzie zatem napisanie na minimum 30% egzaminów z języka polskiego, matematyki, wybranego nowożytnego języka obcego i przystąpienie do co najmniej jednej matury na poziomie rozszerzonym.
Tegoroczne egzaminy odbywają się też przy zachowaniu ścisłych reguł sanitarnych. Przed i po każdym egzaminie sale muszą być dokładnie odkażane. Każdy musi przyjść na egzamin w maseczce, którą może zdjąć dopiero po zajęciu swojego miejsca. Przed wejściem do szkoły lub sali egzaminacyjnej obowiązkowe są dezynfekcja rąk i poddanie się bezdotykowemu pomiarowi temperatury. Później maturzyści nie losują numerów ławek, bo robi to za nich członek komisji. Na miejscu należy też zachować bezpieczną odległość od innych osób.
Terminy do września
Matury potrwają do 29 czerwca. Jeżeli ktoś z uzasadnionej przyczyny nie przystąpi do któregoś z egzaminów w pierwszym terminie, będzie mógł napisać go od 8 do 14 lipca. Swoje wyniki abiturienci poznają najpóźniej 11 sierpnia, a 8 września ci, którzy nie zdadzą wyłącznie jednego egzaminu, będą mogli napisać poprawkę. O jej rezultacie zostaną poinformowani 30 września.