Egzaminy z biologii i wiedzy o społeczeństwie napisali we wtorek maturzyści z całej Polski. Pierwszy odbył się o godz. 9.00, a drugi o 14.00.
– W porównaniu do poprzednich lat egzamin był w miarę „znośny” – oceniła Ada Sadowska, absolwentka Liceum w Dobrzeniu Wielkim, która we wtorek pisała biologię. – Z niektórymi zadaniami spotkałam się już w zeszłorocznych arkuszach. W tym roku Centralna Komisja Egzaminacyjna nie zaskoczyła nas rzeczami tak szczegółowymi, jak chociażby rozpoznawanie gatunków drzew. Jednak zaskoczyć może nas klucz odpowiedzi.
– Poziom był wyważony, część pytań była łatwa, część trudna – mówił Kacper Żołna, absolwent Zespołu Szkół Ekonomicznych im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Opolu, który przystąpił do matury z WOS-u. – Zaskoczyły mnie pytania o podatek i zadanie związane z prawami konsumenta co do odłączenia się od umów w przeciągu 14 dni. Łatwe moim zdaniem były natomiast pytania dotyczące konfliktów w Afryce i przemian geopolitycznych w Europie.
Matura w dobie koronawirusa
Z powodu pandemii początek matur przesunięto z 4 maja na 8 czerwca. Oprócz terminu, zmieniono też ich formę. Do uzyskania świadectwa dojrzałości wystarczy napisanie na minimum 30% egzaminów z języka polskiego, matematyki, wybranego nowożytnego języka obcego i przystąpienie do co najmniej jednej matury na poziomie rozszerzonym. W tym roku wyjątkowo zrezygnowano z obowiązkowych do tej pory egzaminów ustnych z języka polskiego i wybranego języka obcego.
Panująca sytuacja wymaga też odpowiednich reżimów sanitarnych. Przed i po każdym egzaminie sale muszą być dokładnie odkażane. Każdy musi przyjść na egzamin w maseczce, którą może zdjąć dopiero po zajęciu swojego miejsca. Przed wejściem do szkoły lub sali egzaminacyjnej obowiązkowe są dezynfekcja rąk i poddanie się bezdotykowemu pomiarowi temperatury. Później maturzyści nie losują numerów ławek, bo robi to za nich członek komisji. Na miejscu należy też zachować bezpieczną odległość od innych osób.
Terminy do września
Matury potrwają do 29 czerwca. Jeżeli ktoś z uzasadnionej przyczyny nie przystąpi do któregoś z egzaminów w pierwszym terminie, będzie mógł napisać go od 8 do 14 lipca. Swoje wyniki abiturienci poznają najpóźniej 11 sierpnia, a 8 września ci, którzy nie zdadzą wyłącznie jednego egzaminu, będą mogli napisać poprawkę. O jej rezultacie zostaną poinformowani 30 września.