W Zespole Szkół w Dobrzeniu Wielkim, jak i w całej Polsce, zakończył się maturalny maraton. Poegzaminacyjne wrażenia tegorocznych abiturientów są naprawdę różne. Wszyscy mają jednak nadzieję, że wyniki będę satysfakcjonujące.
Matura w ZS odbyła się w aż trzech typach szkół: Liceum Ogólnokształcącym, Liceum dla Dorosłych i po raz pierwszy w historii w Publicznym Technikum. Egzaminy rozpoczęły się 6 maja językiem polskim, a zakończyły w dobrzeńskich placówkach matematyką w języku niemieckim.
Abiturienci z sal egzaminacyjnych wychodzili w różnych nastrojach. Teraz mogą już odetchnąć z ulgą. Tegoroczny egzamin dojrzałości zakończył się. Jakie są odczucia maturzystów? Przekonajcie się, co mówili.
Wiktoria Szemainda: Szczerze mówiąc, stresowałam się najbardziej matematyką, ale o dziwo nie była taka trudna. Po matematyce stres pojawił się przed ustnymi, ale poszły mi całkiem dobrze. Ogólnie jestem zadowolona z tego co napisałam i powiedziałam. Teraz tylko czekam na wyniki z pisemnych.
Michał Czernia: Egzaminy poszły mi różnie. Wolę nie sprawdzać odpowiedzi i nie robić sobie nadziei na jakiś wynik. Szczególnie z historii, gdzie wiele zadań jest otwartych i nie ma jednej poprawnej odpowiedzi. Wypracowanie, jak i zadania, było oparte na źródłach. Mam nadzieję, że jakoś to będzie.
Hanna Szymków: Czas przygotowania do matur był dla mnie niezwykle trudny. Były chwile zwątpienia i rezygnacji z nauki. Wiele osób powtarzało mi, że na studiach będę miała mnóstwo takich samych egzaminów jak matura. Mimo to, uważam, że egzamin maturalny otwiera nam furtkę do naszej przyszłość, stąd też jest on dla nas bardzo ważny, wymagający i stresujący.
Natalia Kuczera: Przystąpiłam do matury z matematyki po niemiecku i muszę przyznać, że była łatwiejsza niż ta w języku polskim. Zadania nie sprawiły mi większego problemu, choć i ta na poziomie podstawowym nie była zbyt trudna.
Patryk Greupner: Matura to czas stresów i nerwów dla każdego zdającego. Najbardziej jednak stresujący był dla mnie język polski, bo nie byłem z niego zbyt dobry, tekst czytania ze zrozumieniem sytuacja podbramkowa, lecz mam nadzieję, że sprostałem temu zadaniu. Matura ustna, której najbardziej się bałem okazała się „przyjemną rozmową”, która zaskutkowała wysokim wynikiem. Mam nadzieję, że reszta egzaminów pójdzie mi tak dobrze jak ten egzamin.
Kamil Zieleźny: Chyba nie zdziwię nikogo, jeśli powiem, że najbardziej stresowałem się ustnymi. Jednak jestem z nich zadowolony. Najtrudniejsze były rozszerzenia z matematyki i geografii. To drugie było bardzo monotonne, ale najważniejsze, że mam to już za sobą.
Wiktoria Dobrzańska: Chemia nie należała do tych łatwych. Większość zadań odnosiła się materiału z drugiej klasy liceum. Spodziewałam się większej ilości zadań obliczeniowych. Wciąż jeszcze zastanawiam się, gdzie złożyć papiery na studia. Najpewniej zdecyduję, gdy zobaczę wyniki.
Filip Śledź: Dla mnie najłatwiejsza była matura z matematyki, a najtrudniejszy język polski pisemny jak i ustny. W te wakacje chciałbym pójść do pracy i zrobić sobie przerwę od nauki. Na studia planuję iść w przyszłym roku.
Kamil Wdowiński: Tegoroczna matura nie była trudna. Jedyne z czym mógł być problem to pisemny polski. Matematyka była podejrzanie łatwa. Teraz pozostało tylko czekać na wyniki.
Rezultat egzaminów ustnych maturzyści poznali tego samego dnia. Natomiast dopiero 4 lipca odbiorą oni swoje świadectwa maturalne. Wyniki egzaminów pisemnych będą także dla abiturientów dostępne online.
Przedmioty i liczba zdających w dobrzeńskim Zespole Szkół:Egzaminy pisemne
- Język polski (pp) –56 osób
- Język polski (pr) – 8 osób
- Matematyka (pp) – 61 osób
- Język angielski (pp) – 36 osób
- Język angielski (pr) – 28 osób
- Matematyka (pr) – 11 osób
- Biologia (pr) – 17 osób
- Wiedza o społeczeństwie (pr) – 1 osoba
- Chemia (pr) – 7 osób
- Język niemiecki (pp) – 20 osób
- Język niemiecki (pr) – 12 osób
- Język niemiecki (dj) – 3 osoby
- Geografia (pr) – 16 osób
- Fizyka (pr) – 1 osoba
- Historia (pr) – 6 osób
- Matematyka w języku niemieckim (pp) – 3 osoby
pp – poziom podstawowy, pr – poziom rozszerzony, dj – poziom dwujęzyczny
Egzaminy ustne
- Język polski – 59 osób
- Język niemiecki (bez określania poziomu) – 20 osób
- Język angielski (bez określania poziomu) – 43 osoby