Ośmiu znanych i cenionych mistrzów biznesu podjęło się roli mentorów w tegorocznym Programie Mentoringu Biznesowego Województwa Opolskiego. Dziś podsumowano program.
Wśród mentorów znaleźli się: Andrzej Balcerek, członek rady nadzorczej Górażdże Cement SA i właściciel firmy AB Coaching; Andrzej Drosik, dyrektor przemysłowy na Europę Centralną Zakładów Produkcyjnych NUTRICIA; Joachim Siekiera, wieloletni prezes zarządu firmy Chespa w Krapkowicach, obecnie przewodniczący Rady Nadzorczej grupy Chespa; Lesław Adamczyk, współtwórca i właściciel Butiku Inwestycyjnego LEAD (leadyou.pl), współtwórca Opolskiego Centrum Zarządzania Projektami Sp. z o.o. i członek Rady Głównej BCC; Radosław Gliński, dyrektor i prokurent firmy NESTRO w Starym Oleśnie; Wojciech Paruzel, dyrektor operacyjny i członek zarządu firmy Diehl Controls Polska Sp. z o.o.; Roland Krause, prezes zarządu firmy MM Systemy oraz Ryszard Błaszków, były wieloletni dyrektor zakładu Lesaffre Polska.
Pracowali oni z 9 młodymi przedsiębiorcami, którzy swoje firmy prowadzą nie dłużej niż 5 lat. Byli wśród nich m.in. właścicielka małej firmy tworzącej produkty chemiczne, np. specjalistyczne preparaty do czyszczenia; właściciel firmy świadczącej usługi z użyciem dronów; pracownia stolarsko konserwatorska czy założyciel firmy zajmujący się poradnictwem żywieniowym.
-To świetny projekt – powiedział wicemarszałek Szymon Ogłaza. – Przydałby sie taki w polityce, ale to jest dziedzina, w której jest raczej niemożliwy do zrealizowania. Młodzież w polityce sie hamuje, zamiast pomagać się jej rozwijać – dodał Ogłaza.
Andrzej Balcerek przekonywał, że najważniejszą rzeczą przy realizacji celu jest konsekwencja, której młody przedsiębiorca musi się nauczyć. Droga młodego przedsiębiorcy nie jest usłana rózami, ale wszystko jest w jego rękach.
Pomysłodawcą Programu Mentoringu Biznesowego Województwa Opolskiego była Loża Opolska BCC, a wsparły go Opolska Izba Gospodarcza i Izba Gospodarcza „Śląsk”. Głównym jego celem jest transfer wiedzy i doświadczenia opolskich przedsiębiorców, którzy odnieśli sukces, do małych i średnich firm o dużym potencjale wzrostu. Tegoroczna edycja była już drugą. Trwała od lutego do listopada br. W ramach Programu jego uczestnicy spotykali się z mentorami indywidualnie i wzięli udział w warsztatach integracyjno-szkoleniowych.
– Mogli też skorzystać z bezpłatnego doradztwa prawnego oraz warsztatów dotyczących zagadnień związanych z zarządzaniem finansami przedsiębiorstwa, dostępnych dla wszystkich osób, które zgłosiły się do Programu – wyjaśnił Roland Wrzeciono, dyrektor podlegającego samorządowi województwa Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki, które Program Mentoringu koordynowało.
Wrzeciono zauwazył także, że program posłużył do zacieśnienia więzi między doswiadczonymi przedsiębiorcami i biznesową młodzieżą.
Praktyczna wiedza doświadczonych biznesmenów dotycząca np. finansów czy organizacji firmy – to zdaniem uczestników Programu Mentoringu Biznesowego Województwa Opolskiego najcenniejsze, co z tego przedsięwzięcia wynoszą. Cenniejsze, niż niejedna dotacja.
Fot. melonik