Już jutro Opole odwiedzi literacki festiwal Miedzianka po Drodze. W latach wcześniejszych festiwal był realizowany pod nazwą MiedziankaFest. W tym roku formuła uległa przekształceniu, a wydarzenie przybrało formę wędrowną.

Literacki festiwal MiedziankaFest wrócił po dwuletniej, pandemicznej przerwie. Wrócił w nieco zmienionej formule. W tym roku jest to impreza objazdowa pod nazwą Miedzianka po Drodze, a w ostatni dzień wakacji jej gospodarzem będzie właśnie Opole.

Festiwal Miedzianka po Drodze jest wydarzeniem kilkudniowym

26 sierpnia festiwal wystartował w Miedziance na Dolnym Śląsku cyklem dwudniowych warsztatów. W niedzielę (28 sierpnia) festiwalowa kolumna wyruszyła w liczącą̨ prawie siedemset kilometrów podróż̇ po Polsce. Przez siedem dni Miedzianka po Drodze odwiedzi siedem miast, by 3 września (sobota) dotrzeć do ostatniego z nich.

– To właśnie po drodze odbędą się spotkania z pisarkami i pisarzami, warsztaty, koncerty, spacery i zajęcia dla dzieci. Ilość wydarzeń festiwalowych względem poprzednich edycji zostanie więc utrzymana, odbędą się one jednak na trasie przejazdu festiwalu – mówi Danuta Łuczak z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu.

Jednym z festiwalowych przystanków jest Opole

31 sierpnia na placu Wolności będzie można spotkać i posłuchać Filipa Springera, Mariusza Szczygła, Jarosława Mikołajewskiego i Witolda Szabłowskiego. Będzie też okazja, by odwiedzić obwoźną księgarnię festiwalową oraz wziąć udział w warsztatach poświęconych ekologii. Zwieńczeniem wydarzenia będzie wieczorny koncert Michała Zygmunta.

Festiwal co roku odbywał się w Miedziance na Dolnym Śląsku

Miedzianka od XVI do XX wieku posiadała prawa miejskie i była dobrze prosperującym ośrodkiem górniczym, szczególnie znanym z wydobycia rud miedzi, srebra, cynku i uranu.

– Niestety zaraz po II wojnie Miedzianka straciła te prawa i miasto dosłownie zaczęło znikać. W tej chwili jest to niewielka wieś, właściwie przysiółek. Filip Springer opisał historię miejscowości w książce „Miedzianka. Historia znikania”, próbując przywołać w niej dawnych mieszkańców i ich losy – opowiada Magdalena Matyjaszek, naczelnik wydziału kultury, turystki i współpracy zagranicznej UM Opole.

– Przez dwa lata pandemii festiwal nie mógł się odbyć, a w tym roku organizatorzy zdecydowali, że poszerzą formułę festiwalu, który w formie objazdowej obejmie więcej miejscowości. Chodzi też o to, żeby nie niszczyć tego wspaniałego miejsca, jakim jest Miedzianka.

Kilka edycji festiwalu cieszyło się tak wielką popularnością, że zaczął się problem z zadeptywaniem miejscowości. Zaczęły wzrastać ceny działek, Miedzianką zainteresowali się też  inwestorzy.

Dlatego w tym roku festiwal w Miedziance trwał dwa dni, a potem wyruszył w trasę po południowej Polsce. Wszystko po to, by nieco oszczędzić przyrodę Miedzianki.

Festiwal Miedzianka Po Drodze realizuje Fundacja Instytut Reportażu. Partnerem festiwalu obsługującym autorki i autorów jest Agencja Autorska „Opowieści”. Festiwal jest członkiem Koalicji Letnich Festiwali Literackich. Dyrektorką festiwalu jest Aneta Kłodaś, a jego koordynatorem – Filip Springer.

Miedzianka Po Drodze, plac Wolności, Opole, 31 sierpnia. Plan festiwalu

➔ 12.30 – 14.30 warsztaty Be.Eco „Jak zrozumieć bioróżnorodność i kształtować wrażliwość ekologiczną”

➔ 14.30 – 15.45 z Filipem Springerem rozmawia Wojciech Szot

➔ 15.45 – 17.00 – Pisarze i pisarki na wojnie – opowiada Witold Szabłowski

➔ 15.45 – 17.15 Lekcja poezji z Wojciechem Bonowiczem

➔ 17.00 – 18.15 z Jarosławem Mikołajewskim rozmawia Mariusz Szczygieł

➔ 18.15 – 19.30 z Barbarą Klicką rozmawia Sylwia Chutnik

➔ 20.00 – 21.00 koncert Michała Zygmunta

➔ 20.00 – 21.00 kino letnie Fundacji Deloitte Polska

➔ 21.00 – 22.00 Wydarzenie plenerowe: Latarnicy i Latarniczki – goście festiwalu czytają publiczności, publiczność czyta gościom.

➔ ponadto:
Kino Letnie Deloitte
strefa dziecięca Naszej Księgarni i Etnowarsztatów
mobilna księgarnia Wrzenie Świata

Program może ulec drobnym zmianom.

Gospodarzem tego przystanku festiwalowej trasy jest Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu, a partnerem festiwalu Miasto Opole.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze