Remonty dróg, szkół, budynków gminnych, pomoc społeczna, działalność kulturalna, edukacja, wsparcie Ochotniczych Straży Pożarnych, działalność sołectw, dbałość o tereny zielone i wiele innych zadań jest realizowanych przez samorząd Gminy Dobrzeń Wielki dzięki podatkowi dochodowemu, który jest płacony przez mieszkańców.

Tu mieszkam, tu płacę podatki!

W tym miejscu warto zapytać jaki wpływ na budżet gminy mają mieszkańcy? Odpowiedź jest prosta –  przede wszystkim mieszkańcy mogą zwiększać budżet gminy z tytułu udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych, wpisując w zeznaniu rocznym PIT faktyczny adres zamieszkania. Aby płacić podatki na rzecz gminy Dobrzeń Wielki nie trzeba być tu zameldowanym – wystarczy tu mieszkać. Zgodnie z przepisami prawa miejscem rozliczenia się osoby fizycznej jest urząd skarbowy według miejsca zamieszkania podatnika w dniu składania zeznania podatkowego. Nasi mieszkańcy często są zameldowani w innym mieście lub gminie, a mieszkają na terenie Gminy Dobrzeń Wielki. Wpisując aktualny adres zamieszkania do zeznania rocznego mamy pewność, że część podatku dochodowego trafi do naszego samorządu. W Gminie Dobrzeń Wielki wpływ z podatku dochodowego za rok 2022 to aż 19,6% procent dochodów własnych budżetu gminy i jest to kwota 11 230 333,37 zł.

Wciąż jednak mamy więcej mieszkańców niż podatników, saldo migracji jest dodatnie więc zachęcamy Państwa do tego, aby deklarować w zeznaniu rocznym faktyczny adres zamieszkania. Wtedy będziecie mieli Państwo pewność, że podatek, który płacicie trafi do gminy, w której mieszkacie, a Wasze dzieci chodzą tu do szkoły lub przedszkola. Dzięki wpływom z podatków cała społeczność lokalna na tym zyskuje w wielu dziedzinach życia.

Możemy korzystać z wyremontowanego ośrodka kultury czy zasobów biblioteki. Nasze tereny sportowe i rekreacyjne są zadbane. Seniorzy mają swoje miejsce, gdzie wspólnie spędzają czas. W sezonie letnim mieszkańcy korzystają z kąpieli nad Balatonem, pod czujnym okiem profesjonalnych ratowników, których zatrudnienie jest finansowane z budżetu gminy. Oświetlenie uliczne czy ogrzewanie budynków użyteczności publicznej, znajdujących się na terenie gminy, jest również finansowane ze środków gminnych.

Im więcej osób zadeklaruje swoje faktyczne miejsce zamieszkania, w zeznaniu rocznym, tym więcej pieniędzy wpłynie do gminnej kasy, z której korzystamy wszyscy, dlatego przypominamy, że Gmina Dobrzeń Wielki jest przypisana do II Urzędu Skarbowego w Opolu,  znajdującego się na ul. Pileckiego 2, tel. 77 442 11 01, adres email: 2us.opole@mf.gov.pl  i do tej placówki należy kierować zeznania roczne. Zachęcamy więc wszystkich mieszkańców Gminy Dobrzeń Wielki do rozliczania podatku dochodowego w II Urzędzie Skarbowym w Opolu. Na złożenie podatkowego zeznania rocznego mamy czas do końca kwietnia.

Gmina Dobrzeń Wielki

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie