Gminy Dobrzeń Wielki i Popielów z najmniejszą procentową ilością złożonych deklaracji CEEB. Termin składania deklaracji mija 30 czerwca, a kary na początek sięgają wysokości 500 złotych. 

Mieszkańcy domów, zarządcy budynków, a także właściciele lokali handlowych, mają czas do końca czerwca na złożenie deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Tym, którzy tego nie zrobią, grożą wysokie kary, początkowo 500 złotych, ale kwota ta może wzrosnąć nawet do 5 tysięcy złotych.

Jak te dane prezentują się w województwie opolskim? 

W naszym regionie, gminą która wysunęła się na zdecydowane prowadzenie są Lasowice Wielkie – gdzie poziom złożenia deklaracji wynosi 86%. Kolejne, na przysłowiowym pudle, znalazły się gmina Zawadzkie (73%) oraz Paczków (71%). Ranking zamykają trzy gminy, wszystkie z powiatu opolskiego. Są to po kolei – gmina Tarnów Opolski (36%), następnie gmina Dobrzeń Wielki (33%). Gminą z najmniejszym procentem złożonych deklaracji w województwie okazuje się Popielów, gdzie złożyło je zaledwie 21% właścicieli / zarządców budynków.

W rankingu ogólnopolskim najsłabiej wypada gmina Moszczenica (woj. małopolskie), tam poziom wypełnienia bazy wynosi 19%. Z drugiej strony jest gmina Zawidów (woj. dolnośląskie), gdzie złożono wszystkie wymagane deklaracje.

Deklarację można wypełnić droga elektroniczną. Dokumenty można również składać w urzędzie gminy lub wysłać tradycyjną pocztą.

Obowiązek złożenia deklaracji CEEB spoczywa na zarządcach budynków, w tym na osobach, które posiadają np. dom jednorodzinny, są właścicielami lub zarządcami lokali usługowych czy handlowych. Obecnie złożono blisko 5,4 miliona deklaracji – podaje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.

Spiesz się, bo zapłacisz karę

W jakim celu zbierane są, a następnie analizowane deklaracje CEEB? W ten sposób pozyskiwane są informacje na temat używanych źródeł ogrzewania oraz stosowanego opału. Wszystko po to, by podjąć działania mające na celu poprawę jakości powietrza.

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że w Polsce wciąż najpopularniejsze są kotły na paliwo stałe. Jest ich w naszym kraju ok. 2,5 mln. Kolejne 1,6 mln to kotły lub bojlery gazowe, których Unia Europejska chce w niedalekiej perspektywie zakazać. Coraz większą uwagą cieszą rozwiązania bazujące na OZE.

Osoby, które nie złożą w terminie deklaracji zapłacą kary – nawet do 5 tysięcy złotych. To nie jedyny motywator. Zapominalscy nie będą mogli skorzystać z tańszego opału – rząd planuje bowiem ustalić cenę tony węgla na poziomie 1 tysiąca złotych.

Jak wypełnić wniosek?

Deklaracje można złożyć w formie elektronicznej za pośrednictwem strony https://ceeb.gov.pl/ lub papierowej w urzędzie miasta albo gminy.

  • Deklarację powinien wypełnić każdy właściciel bądź zarządca.
  • Nie tylko dla nieruchomości zamieszkałych – także dla niezamieszkałych.
  • W deklaracji należy wpisać wszystkie źródła ciepła zasilające dom.

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zachęca Polaków do składania wniosków. Stworzył ranking gmin, w których poziom wypełnienia dokumentów jest najwyższy. Na zwycięzców czekają wyróżnienia za troskę o życie i zdrowie mieszkańców.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Sekretarka, grafik, menadżer - w portalu Grupa Lokalna Balaton, a obecnie Opowiecie.info od 2016 roku. Prywatnie absolwentka kierunku Ekonomia na Politechnice Opolskiej. Wyznaje w życiu zasadę "Nic nie dzieje się przypadkiem". Zawsze uśmiechnięta optymistka, dla której nie ma rzeczy niemożliwych, zarówno w pracy jak i życiu codziennym.